608 wellicht tegen wil en dank hare negorij had verlaten. Afgescheiden daarvan zou de kampong bij latere eventuëele bezetting terstond tot huisvesting der troepen kunnen dienen. Men bepaalde zich daarom tot het beschieten van Kaibobo. Op het hooren dier schoten keerde de assistent-resident, die Piroe nog niet bereikt had, terug. Hij bracht het bericht mede, dat door hem allerwegen Alfoeren op het strand waren gezien, die zijn vaartuig hadden beschoten. Daar er geen troepen aan boord waren, zou een langer verwijl in de bocht van Piroe, nu de opstand eenmaal feitelijk bewezen was, tot niets geleid hebben. Het //Metalen Kruis" keerde daarom naar Amboina terug. In den morgen van den 7den'aldaar aangekomen, werd een bericht van het eiland Saparoea ontvangen, dat de regen ten van de op Ceram gelegen kampongs Kamarian en Seroewan met een aanval der Alfoeren bedreigd waren en de bevolking dien tenge volge gevlucht was. De assistent-resident van Saparoea was met een 25-tal schutters derwaarts vertrokken, en verzocht zoo mogelijk de hulp van een stoomschip. Het //Metalen Kruis" begaf zich daarop onmiddellijk, na vooraf eeue versterking van tien soldaten aan boord gekregen te hebben, naar het op Ceram's kust gelegen Kamarian. De assistent-resident, werd aldaar aangetroffenterwijl het fort, dat een bezetting had van 50 man, in behoorlijke orde en staat van verdediging werd bevonden. De hulp van het stoomschip bleek dus op dit oogenblik daar te plaatse niet dringend noodig te zijn. Het //Metalen Kruis" keerde daaromingevolge zijne instructiën, onverwijld weder terug, en bracht des nachts de tijdingen van Kama rian mede, dat op korten afstand der kampong reeds Alfoeren bespeurd waren en dat door eene patrouille reeds een Alfoer was ter neder geschoten, juist toen hij op den kommandant der patrouille had willen vuren; en tevens nog, dat de geheele kampong met zulk eene overhaasting verlaten was, dat de bevolking zelfs de levensmiddelen had achtergelaten. De regenten van Kamarian en Seroewan waren door den militairen kommaudant in het fort in bewaking genomen? daar hunne houding ten zachtste genomen zeer weifelend was geweest' 'zij geen den minsten invloed op hunne onderhoorigen schenen te hebben uitgeoefenden dezen niet weerhouden hadden te vluchten. Waren deze berichten al vrij geruststellend, minder was dat het geval met die, welke van het eiland Saparoea werden ontvangen. De bevolking van dat nabij Ceram gelegen eiland bestaat uit zoo genaamde Christenen. Hooghartig en lui van aardgelijk de gansche i

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 615