610 Zonder slag of stoot werd daarop bezit genomen van de kampong. Inmiddels waren ook de troepen gedebarkeerd. In de negorij vond men weinig, daar de bewoners al hunne goe deren hadden medegenomen. Aan de deur der kerkdie der school en op andere in het oog vallende plaatsen waren maleische brieven aangeplakt van den volgenden inhoud Kaibolo1 Qctober 1865. Aan den WelEdelGestrengen Heer! De gezaghebber en de kapala's soa van Kaibobo maken den Gou verneur der Molukken met de volgende punten bekendwelke tot verwikkeling aanleiding hebben gegeven: A. De gouverneur wil drie bezettingen plaatsen aan de Talla Etti en in Sapaliwa. B. Het gouvernement wil sawah's op Ceram aanleggen. C. Het heeft het voornemen om op dat eiland overal wegen te doen aanleggen. D. De bevolking van dat eiland zou belasting moeten betalen op last van den ,Gouverneur. Het zijn de vier opgenoemde zaken, die de bevolking van Etti en Sapaliwa niet wil dulden, en daarom zal zij alle aan de kust liggende negorijen, wier bevolking ze zich laat welgevallen, aanvallen en verwoesten. Het is om die reden, dat, na beraadslaging met de kapala's soa en de geheele bevolking, zoomede met den kapala sa- nirie en deszelfs raad, de geheele bevolking van Kaibobo besloten heeft, naar het bosch de vlucht tè nemen, maar geenszins het voor nemen heeft om tegen het gouvernement op te staanwant wij zullen naar onze negorij terugkeeren en de ons te geven bevelen eerbiedigen. Wij verzoeken UWEd.Gestr. beleefd ons in het bosch niet te gaan opsporen en onze huizen niet in brand te steken, maar dit ons ver zoek in gunstige overweging te nemen. Gezaghebber Kaibobo en kapala's soa. (was ongeteekend). Nadat de negorij en het omliggeude terrein nauwkeurig waren onder zocht, werden de troepen zoo goed mogelijk onder dak gebracht,en de noodige wachten en posten uitgezet. De dag en nacht verliepen' zonder dat men iets naders van den vijand hoordealleen zag een der veelvuldig uitgezonden patrouilles een paar man langs het strand loopem

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 617