620 als men in de gedachte eens nagaat, hoe weinig ze overeenkomen met hetgeen daaromtrent zoo al geleerd wordtdan kan men moeielijk zijne lachlust bedwingen. En tóch zijn het meesttijds slechts dergelijke opgaven, die den aanvoerder hier te lande in staat stellen, bij zijne operatiën een soort van bestek uit te zetten. Zou het daarom niet tijd worden, dat een onzer ondervindingrijke krijgsmakkers eens zijne krachten beproefde aan de samenstelling eener handleiding voor troepen te velde in Indië, die geheel op ondervinding is gebaseerd, dat wil zeggen eene handleidingdie niet bestaat uit een samenraapsel van gegevens, welke uit andere werken, die met het 'oog op Euro- peesche toestanden worden geschreven, zijn overgenomen, maar uit een boekske, waarin men door voorbeelden opgehelderd zou kunnen zien, wat eenvoudige hulpmiddelen men meesttijds in Indië te velde gebruikt om tot eenig resultaat te komen. Hijdie dat ondernam en tot een goed einde bracht, zou, gedachtig aan de waarheid, dat schijpbaar nietige zaken meesttijds een overwegenden invloed hebben op handelingen te velde, een onschatbare weldaad aan het leger be wij zeii. Als uitgangspunt voor de noorderkoloime werd naar aanleiding dezer gebrekkige gegevens Noeniali gekozen. Die negorijdoor de bevolking verlatenboodwat ruimte en geschiktheid tot debarkeeren betreft, de beste gelegenheid aan. Teneweh zou misschien beter zijn geweest, doch hier was reeds de bevolking van 4 bevriende kam pongs opeengehoopt en vóór alles moest eene botsing vermeden worden tusschen hen en onze woeste Ternataansche hulptroepen. De zuidelijke kolonne zou het binnenland van uit Kairatoe intrekken. Beide kolonnes zouden trachten zich halfweg in het binnenland te vereenigen. Yoor dat vereenigingspnnt werd Tibiari, door sommige hoofden ook Roema-Soal genoemd, aangewezen. Zoodoende werd het eiland op de grootste en meest bevolkte breedte overgetrokken en het punt bereikt, waar de gevreesde Sapa- lowastam zich volgens berichten verschanst had. Als algemeen voor schrift bepaalde men nog, dat alles in het werk moest worden gesteld om den vijand op te sporen en afbreuk te doenterwijl niets ver zuimd mocht worden om het weifelende en goedgezinde gedeelte der inwoners op onze hand te krijgen en te behouden. Op de terugreis naar Amboina, waar de noorderkolonne, die grootendeels zou worden samengesteld uit de van Java gezonden versterking, moest embarkeerenwerd Noeniali weder aangedaanten einde aldaar tot geruststelling en bescherming der bevolking eene

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 627