dat Oerouw niet verlaten was, bepaald, dat de troep niet aldaar, maar een uur verder in het bosch zou overnachten.' Eerst ten drie uur werd die plaats bereikt. Dat bivouac was 400 voet boven de zee en dicht bij het riviertje Aitetto gelegen. De nacht verliep, na het nemen der noodige voorzorgsmaatregelen zonder dat men iets van den vijaüd bespeurde. Den volgenden morgen werd dat riviertje overgetrokken en de marsch naar Honitetto voortgezet. Volgens de vroeger ingewonnen informatiën zou deze plaats tegen 2 uur bereikt kunnen worden. Omstreeks 10 uur bereikte de kolonne een hoogen heuveltop; na die overgetrokken te zijn'werden aan de andere zijde de overblijfselen van eene sterke uit zware palissaden bestaande borstwering gevonden, die waarschijnlijk door de bewoners van Honitetto was opgerichtvóórdat deze onze zijde hadden gekozen. Onder zware slagregens werden behalve minder hooge heuvels nog twee bergruggen van 1500 voet hoogte overgetrokken. -De regen maakte het toch reeds moeielijk te begane voetpad zoo glibberig, dat de grootste krachtsinspanning vereischt werd, om de kolonne behoorlijk te doen opsluiten; vooral hadden de koelies, die voor het meerendeel getrokken waren uit de ons bevriende strandnegorijen de grootste moeite om de bergen met hunne vrachten op en af te- gaan. Ten een uur bereikte de voorhoede de Etti-rivier, na bevo rens het heuveltje overgetrokken te zijn waar de kolonne, die Ceramin het jaar 1860 tot onderwerping bracht, zich verbeeld had, dat Honitetto gelegen was. Op dat heuveltje stonden thans slechts een paar huizen Daar de kolonnekommandant te dier hoogte het bericht ontving, dat het ware Honitetto niet veraf was*en de troep aldaar in de ontruimde huizen kon logeeren, besloot hij, den marsch verder voort te zetten. Onbeschrijfelijk moeielijk was de weg derwaarts en men ging dientengevolge slechts zeer langzaam voorwaarts. Geen geschikt terrein bood zich tot bivouac aan, geen plateau werd gevonden. Geheel en al uitgeput bereikte de voorhoede met de artillerie tegen 4Vs uur het ware Honitetto. Zoo als voorspeld was, werd die kampong, bestaande uit ongeveer 30 huizen, geheel verlaten bevonden. Tengevolge van den regen, die onafgebroken met stroomen was blijven nêervallen, vieJ de duis ternis spoedig in tegen 6 uur, toen nog slechts de helft van den troep binnen Honitetto waskon men geen hand meer voor oogen zien. Het eenige wat er dus op overschoot was, de bescherming van het overige gedeelte der kolonne aan het beleid en de zorg der officieren over te laten. 624

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 631