625 Meesterlijk gaven dezen het bewijs, dat zulks aan hen was toever trouwd, door zich zooveel mogelijk in de duisternis te vereenigen en geschikte punten uit te kiezen voor het bivouac. Onder onaf gebroken waakzaamheid en in de grootste spanning werd de nacht door onze doodelijk vermoeide troepen doorgebracht. Aan het ont steken van vuren viel met het oog op de hevige regens niet te denken. Men stelle zich een dergelijken toestand voor. Hier 10, daar 20, ginds 30 soldaten belast met de zorg en het toezicht over een 2, 3, 4-dubbel getal koelies, levensmiddelen, munitie enz. en omringd van hulptroepen, die niet van de opstandelingen te onderscheiden warente midden van eene ons vijandige bevolking. Met vieugde werd dan ook het krieken van den dageraad begroet. Aan het voortzetten van den marsch viel op den 14Jen njet te denken, daar eerst tegen 10 uur de geheele kolonne binnen Henitetto vereenigd was. De volgende dag werd daarom benut om de wapens na te zien en de koeliesdie veel geleden haddenen wier schou ders voor het. grootste gedeelte gekneusd en ontveld waren, eenige verademing te schenken. Plet heerlijkste weder begunstigde dien feestdag en bracht onze soldaten in eene zoo vrolijke stemming, dat het bivouac, nadat des middags twee extra-oorlammen waren uitge reikt, een feestelijk aanzien begon te krijgen. Kunstmatige op wekking! roept misschien de een of ander uit, die in der tijd me degewerkt heeft om den soldaat zijn borrel te velde te ontnemen. Een glas limonade zou, evenals de Italiaansche bevolking dat tegen de warmte en tot opwekking gebruikt, beter zijn geweest; neen, roept een tweede, thee is, op het voetspoor der Chinezen, het beste Ho. 3 haalt voor dat alles de schouders op en beweert, dat de Ara bieren ons leerenhoe koffie zoowel tegen koude als warmte het beste voorbehoedmiddel is en de levensgeesten het meest opwekt. Al die zoo spreken geven 'wij den" raad, eens aan onze onder- vindingrijke soldaten te vragen wat zij het liefst hebben, en als hun dat nog niet voldoende is, dan moeten zij eens te rade gaan bij onze officieren van gezondheid, die, onaangezien de vroeger be staande bepaling, dat er te velde niet geregeld oorlammen worden verstrekt, bijna altijd bereid gevonden werden, er op hunne verantwoordelijkheid eenige per dag uit te laten deelen. Mocht een hunner daarna nog niet overtuigd zijn, dan wenschen wij hem van harte een paar dergelijke marschdagen met pak en zak toe en houden ons aanbevolen voor de mededeeling, hoe hem des avonds zijn glaasje limonade heeft gesmaakt. 27

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 632