Maar genoeg over deze aangelegenheiddie alweer het bewijs levert, hoezeer schoonklinkende theoriën, al hebben zij een goeden grondslag, dikwerf in de practijk onuitvoerbaar zijn. Daar besloten was, Tibiari van twee zijden in te sluiten, waren de Ternataansche hulptroepen den 13de11 voor een groot gedeelte ach tergelaten aan een zijweg, gelegen tusschen Henitetto en het eerste bivouac onzier troepen, met last aldaar te verblijven, tot zij order ontvingen om langs dien zijweg op te rukken naar Tibiari. In den vroegen morgen van den löicn stelde de kóloune zich weder in beweging, gelijktijdig met de achtergelaten Ternatauen, die eveneens last hadden ontvangen, om dien dag langs het zijpad voor waarts te rukken. Tegen 9 uur bereikte de voorhoede der hoofdkolonne eenige ver spreide huizen, die, na behoorlijk verkend te zijn, verlaten werden bevonden; omstreeks één uur daaruh werd de kolonne, terwijl deze in een boschrijk en heuvelachtig terrein marcheerde, op het onver wachtst van alle zijden beschoten, tengevolge waarvan één Teruataan en een paar koelies doodelijk gewond neerzegen. Rechts en links uitgezonden tirailleurs, wier kommandanten in last haddenzich hoog stens slechts 200 a 300 passen van de kolonne te verwijderenwaren voldoende, om deze onzichtbare vijanden te verdrijven. Eerst in den middag tegen 3 uur ontdekte de voorhoede eeue geschikte plaats, om het bivouac op te slaan. Een weinig water, dat in een nabijgelegen kom vergaderd was, die er vrij geheimzinnig uitzag, deed het vermoeden rijzen, dat de Cerammers, gelijk zij volgens overlevering vroeger weieens meer hadden gedaan tegenover onze voorzatenhet water, vergiftigd hadden. Het was intusschen het eenig aanwezige. Er moest dientengevolge wel gebruik van gemaakt worden. De aanvoerder ging hiertoe echter niet over, dan nadat het voor af zooveel mogelijk door den aanwezigen officier van gezondheid was onderzocht. Deze vond er geene schadelijke bestanddeelen in; de toekomst bewees, dat hij juist had gezien, dewijl niemand er eenig letsel van ondervond. Nadat de nacht was doorgebracht zonder iets van den vijand te bespeuren, stelde de kolonne zich den 17lle)1 wederom vroegtijdig in beweging met de achtergelaten Ternataansche hulptroepen, die langs een omweg, zonder dat ook zij de kampong Tibiari hadden kunnen vinden, den vorigen. avond tegen het vallen van de nacht op het bivouac waren aangekomen. 626

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 633