56 eener aan de binnenzijde gefraiseerde drooge gracht van 5 ellen bo venbreedte en el diepte. Hij deed verder de Slokkan langs het geheele retranchement op 3 roeden breedte afsteken, en liet toebe reidselen maken om het water in de groote rivier zoodanig op te stoppen, dat daarin steeds eenen behoorlijken waterstand kon be houden worden. Ook gelaste hij den bouw van temporaire kazernes en stallen voor twee eskadrons kavallerie en een temporair magazijn voor 200,000 pond buskruit, binnen het retranchement (op de schets bij letter d aangegeven). Hoewel hij meermalen gewezen werd op de noodzakelijkheid, om het terrein binnen en om het retranchement te doen opruimen en van bosschen te doen zuiveren, stelde hij dit altijd, om den lande geene ontijdige kosten te veroorzaken, uit, en bepaalde zich tot het uitvaardigen van een besluit, waarbij gelast werd, dat bij de eerste alarmschoten 3000 weerbare mannen uit de ommelanden van Batavia zouden moeten opkomen, ten einde die opruiming zoowel als de opstopping der rivieren binnen 3 of 4 dagen te bewerkstelligen. Terwijl de bovenbedoelde werkzaamheden in de maand Januari 1S11 voltooid werden, was Daendels den 6den December 1S10 ander maal op reis gegaan, ten einde eenige verwikkelingen met het hof van Djokdjokarta te beëindigen. Na afloop daarvan begaf hij zich naar Samarang, waar hij den 18den Januari ISli een besluit teeken- <3e, waarin den dirigeerend officier der genie te Batavia werd gelast, om binnen S dagen te Meester-Cornelis kazernes te doen bouwen voor 5000 man. Om aan dezen last te kunnen voldoenwerd van de zooeven- bedoelde 3000 mail, die bij het eerste alarm moesten verschijnen, al dadelijk de helft opgeëischt, en verder bepaald, dat de landdrost der Ommelanden voor de levering der vereischte bamboezen en atap- pen het noodige moest verrichten. Op den 24sten Januari ontving men echter eene nadere order, be palende dat voorloopig slechts gebouwd zouden worden kazernes voor -000 man; deze waren tegen het einde der maand Januari gereed. Deze kazernes, alsmede die voor de kavallerie, zijn op de schets met de letters b en e aangegeven. Toen Daendels kort daarop van zijne reis terugkeerde, gaf hij bevel om de redoutes n°. 1 en 2 te bewapenen, en gelastte einde lijk om het bosch en de sirietuinen tot op eenen afstand van 190 el (50 roeden) van de werken van het retranchement zoodanig om te kappen, dat de stompen der boomen 0.60 a 0.70 m. (2 a 2J voet)

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 63