634 zooveel heeft bijgedragenom de daden van het Indische leger naar waarde in het moederland te doen schatten. De nacht verliep onder gestadige waakzaamheidwelke minder tegen vijandelijke aanvallen dan tegen het rijzén van den bergstroom was gerichtrustig. Daags daaraanvolgende werd de marsch ten zeerste bemoeielijkt door hevige stortregens, die het golvende terrein bijna onbegaanbaar maakten. Dientengevolge kwam de kolonue eerst tegen den na middag ter hoogte van een nauweu bergpasdie doorgetrokken moest worden, om Mooraatang te bereiken. Afgescheiden van de omstandigheiddat zich eene geschikte bi- vouacplaats voordeed, begreep de aanvoerder, dat het gevaarlijk zou zijnmet de vermoeide troepen op dat late uur nog in aanraking te komen met den vijand. Het bivouac werd dus opgeslagen. Ook dien nacht zagnoch hoorde men iets van de opstandelingen. Kort na het aanbreken van den dag werd de bergpas, waarvan het smalle voetpad als met randjoes bezaaid wasdoorgetrokken. Bijna aan het einde gekomen hoorde men in de verte reeds enkele schoten, die, zooals later bleek, kwamen van de zijde der Terna- taansche hulptroepenwelke intusschen de omtrekking voltooid hadden. Het smalle défilé, waar de troepen zich dien morgen in bewogen, was voor eene vijandelijke aanval stellig hoogst gunstig; niettemin liet de vijand ons tot 10 uur ongehinderd voortmarcheeren. Op dat uur werden echter de hulptroepen van Tenewehdieals bekend met het terrein, bij wijze van éclaireurs vooruitgezonden waren, door den vijand aangevallen. Eene poging, om hen van de kolonne af te snijden, mislukte, door dat zij in overhaasting terugtrokken. Bij de vervolging gaf de vijand zich tegelijkertijd zoo zeer bloot, dat onze troepen, waarvan door eene verwijdering van den bergpas een gedeelte zich zijwaarts had kunnen opstellenhem een gevoelig verlies konden toebrengen. Daaruit ontwikkelde zich van weerszijden een hevig vuurgevecht, waaraan eerst een einde kwam nadat onze troepen een aanval met de bajonet op de flanken der vijandelijke stelling hadden ondernomen; nog voordat de eerste stormers op 100 passen van de positie waren gekomen, had de vijand die reeds ontruimdaan vervolging viel niet te denkendewijl het geaccidenteerde terrein den opstandelingen ruim schoots gelegenheid aanbood, om als het ware ongemerkt te verdwijnen- Nadat de positie in der haast genoegzaam verkend was, rukte de

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 641