639 patrouille niet het bericht had gebracht, dat de positie langs de rechterzijde omgetrokken kon worden. Op dat bericht werd onverwijld eene sectie afgezonderdom met behulp der Ternatanen eene omtrekking te beproeven. In afwachting van den uitslag dier omtrekking werden onze sol daten, waarvan inmiddels reeds een 6-tal buiten gevecht waren ge steld, zooveel mogelijk verdekt opgesteld. Het vuur des vijands verminderde daarop merkbaar. Plotseling werd dat met hernieuwde woede heropend aan de zijde, waar de omtrekking was beproefd. De kolonnekommandant maakte hieruit de gevolgtrekking, dat de omtrekking voltooid was. Een geregeld geweervuur van die zijde gaf hem daaromtrent ze kerheid. Onmiddellijk daarna liet hij stormennadat vooraf uit den mortier nog een paar worpen met zwakke lading waren gedaan. Moedig drongen de stormers onder een hagelbui van kogels, werp- spietsen en steenen voorwaarts, en nauwelijks waren de voorsten begonnen tegen de versterking, waar zij bijna tegelijk met de man schappen der omgetrokken sectie aankwamen, op te klimmen, of de verdedigers vloden naar alle zijden heen. De kommandant der omgetrokken sectie zag daarop wijselijk van de verdere bestorming af en zette de vluchtelingen achterna, met zoo gunstig gevolg, dat dezen geene gelegenheid meer hadden, zich in nog eene 1500 passen meer achterwaarts gelegen versterking te herzamelen. Aan vervolging des vijands viel, nu deze zich eenmaal verstrooid hadwegens den aard van hetterrein niet te denken. Gelet op het aantal gewonden, dat reeds 33 beliep, waaronder 9 soldaten die belangrijke schotwonden hadden, zou zij daarenboven, al ware het terrein ook nog zoo gunstig geweest, gestrèden hebben met de voorzichtigheid. De terugmarsch werd daaromnadat zoowei deze als de achtergelegen versterking in haast door de Ternatanen in brand was gestoken, aangenomen. Zonder verder iets van den vijand te bespeurenbereikte de kolonne tegen den middag Roemasoal. De op den 223te11 uitgezonden patrouilles zagen noch hoorden iets van den vijand. Zoo als boven werd gezegd had de vereeniging der twee kolonnes op den 23ste11 plaats. De geheele troepenmacht bleef daar vereenigd tot den 26stea.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 646