640 Die dagen werden benut om het nabijgelegen terrein te door kruisen en Qnkele benden kwaadwilligendie zonder aanvoerders nog rondzwierven, uit een te jagen. Noemenswaardige schermutselingen hadden er bij die gelegenheid niet plaats. Langzamerhand kwamen nu de voornaamste hoofden der omliggende kampongs hunne onderwerping aanbieden. De tijding, dat ook de kapala sanirie van Sapalewa, de orang kaja van Lissabatta en de orang kaja moeda van Noeniali van verder verzet hadden afgezien en in onderwerping wenschten te komen, oefende daarop ongetwijfeld een grooten invloed uit. Het grootste gedeelte der troepen keerde daarom den 26st™ naar Noeniali terug; de overigen bleven nog tot den 2(1en Maart te Boemasoal achter. Het achterlaten van een deel der kolonne in de binnenlanden geschiedde niet zonder bedoeling. Daardoor werd het voordeel bereikt, dat de voornaamste hoofden van Ceram te Noeniali, bij de regeling der voorwaardenwaarop hunne onderwerping zou worden aangenomen, des te handelbaarder en gedweeër waren. De vrees, dat wij het binnenland bezet zouden houdendeed hen dan ook in alle eischen van het gouvernement toestemmen. Den 2clen Maart waren alle schikkingen getroffen. De te Boemasoal achtergebleven troepen keerden daarop mede dien dag naar Noeniali terug. De gel^eele kolonne, zoomede de Ternatanen, werden vervolgens met behulp van de aanwezige stoomscheppen naar Amboinaen Ternate teruggevoerd. Uit den ondervolgenden staat blijkt het aantal gesneuvelden en ge kwetsten gedurende de geheele expeditie. Daarbij moet vooral niet uit het oog worden verloren, dat, zoo het mogelijk was om het getal hunner, die later nog aan de bekomen wonden en tengevolge der vermoeienissen bezweken, op te geven, het cijfer der dooden aanzienlijk veel grooter zou worden. i T3 AARD DER WONDEN. SPECIFICATIE. AANMERKINGEN. Kogel. Randjoes Pijlen. Steen O worpen. Europ. militairen. 2 21 9 •1 a. De door randjoes verwonden Inl. 9 37 1 zijn niet bekendvermits dezen zich Ternat. hulptroepen 1 19 25 1 niet onder geneeskundige behande CeramSclie 2 5 ling wilden begeven. Koelies a 2 2 Bannelingen 18 5 53 91 3 1 156

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 647