Vijf, tien, twintig, ja honderd jaren kunnen er verloopen zonder dat het leger schijnbaar noodig is.' De jaren zijn dan echter niet rusteloos voorbijgegaan, omdat het leger onnoodig was, maar wel omdat er een krachtig en goed georganiseerd leger bestonddat een elk, die belust was op den buit, van den aanval deed afzien. De bovenbeschreven expeditie heeft op nieuw het zegel op deze waarheid gedrukt. Vóórdat het bekend was, dat de regeering besloten had kracht dadig op te treden, heerschte er zoowel te Ceram als op de nabu rige eilanden een geest van ontevredenheid en verzetdie langzamer hand een zeer dreigend karakter begon aan te nemen. Nauwelijks zag men echter dat het ernst was en dat het zwaardvoor dat de opstand goed was georganiseerd, uit de scheede zou worden getrok ken, of een iegelijk haaste zich om het hoofd in den schoot te leggen. Een spoedig en krachtdadig optreden is en blijft dus het e'enige middel, om met een leger van 24000 soldatenwaaronder gemiddeld slechts 9000 Europeanen, een wingewest van 30 millioen zielen te regeeren. Dat middel zouwat de buitenbezittingen betreftzeker het beste bereikt worden, wanneer men op Java de noodige trans portschepen had, die gereed waren om zich op het eerste sein in beweging te stellenzoo iets behoort evenwel tot de hersenschimmen want al voorzag ook de Koninklijke Nederlandsche marine bereidwillig in de taak dier transportschepen, dan nog zou het, gedachtig aan de Pasoemah-expeditie, veel moeite kosten, om, zonder eene der afdee- lingen te veel van troepen te ontblooten, twee bataillons, die aan valide Europeesche soldaten compleet zijn, bijeen te krijgen., Wij eindigen daarom met den wensch, dat het tijdstip nabij moge zijn, waarin men tot de overtuiging komt, dat het bezit der kolonie in de handen van het leger berust en dat, als een gevolg der zoo verbazend veel meerdere ontwikkeling van den inlander, ook het leger steeds meer en meer uitgebreid moet worden. Men be denke, dat de tijden, waarin volgens Valentijn //een korporaal bene- 1 vens vier dappere mannen" voldoende waren om de rust in een geheel landschap te herstellen, lang, zeer lang voorbij zijn. Het rustig bezit van een zoo uitgestrekt wingewest als Neder- landsch-Indië gaat dus tegenwoordig, als een natuurlijk gevolg der meerdere ontwikkeling en beschaving van de bevolking, hand aan hand met een goed georganiseerd en talrijk leger, dat in het bezit is van al die hulpmiddelen, welke noodig zijn om zich vlug te ver plaatsen, dat is te vertienvondigen. 642

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 649