645 ken en verzenden van goederende geldelijke administratie behoor de niet tot zijne bemoeienis. Tot den werkkring van den secretaris-thesaurier behoort o. a., be halve het voeren van correspondentie met de commissarissen in de verschillende afdeelingen, het aanhouden van 1° eene algemeene rekening met den aannemer wegéns de van de plaatselijke commissarissen ontvangen gouvernements- en postwis sels verder over boetenvergoedingen e. m. d. 2° eene onkostenrekening, waarin alle uitschotten, uitgaven voor schrijfbehoeften of indemniteit daarvoor, schrijfloonenvrachtgelden van goederen, te verzenden naar garnizoenen, niet genoemd onder arti kel 6 (bl. 486)enz. enz. dienen te worden opgeteekendten ein de die uitgaven jaarlijks onder alle deelhebbers te verdeelen. 3» eene nominatieve lijst van alle deelhebbers met de mutatiën van pensioneering, ontslag, verlof naar Nederland, overlijden, over plaatsing naar andere gewesten en garnizoenen enz. 4° partieele rekeningen van alle deelhebbende officieren wegens ontvangen goederen, inhoudingen enz. 5o registers tot boeking van ingekomen aanvragen, door den aannemer verzonden facturen enz. Het valt te betwijfelen, of al deze werkzaamheden behoorlijk kun nen worden verricht en nagegaan door «én officier, vermits deze uit den aard der zaak van geene diensten vrij zal mogen wezen. Een burgerpersoon of gepensioneerd officier met de betrekking van secretaris te belasten, schijnt mij niet wenschelijk toe. Een ander bezwaar tegen de voorgestelde inrichting is, dat eene levering die over schatten gelds lo.opt, aan één enkel persoon wordt toevertrouwd. Eene inrichting van zoodanig uitgebreiden aard als de onderwerpe- lijke, vindt men thans nog niet in Indië; ze moet dus door een ondernemend en bemiddeld persoon worden opgericht. Hij, die zooveel op zijne horens neemt, zal natuurlijk voor hooge prijzen inschrijven, om zich zooveel mogelijk voor schade te vrijwaren. Bovendien zal men deugdelijk van de soliditeit van dezen moeten Het aanhouden van partiëele rekeningen hij de hoofdcommissie komt noodig voor ter controleering van de in de garnizoenen gedane verstrekkingen en inhoudin gen, en tevens tot beslissing in reclames, voortspruitende uit mogelijke vergissingen in de door den aannemer aan te houden hoeken.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 652