646 zijn overtuigd (en die overtuiging verkrijgt men niet enkel door het stellen van borgen), wil men zich van eene behoorlijke naleving van het contract verzekeren. Daar er nu te Samarang en te Soerabaja evenzeer als Batavia gunstige resultaten zijn te verwachten van eene uitbesteding op de aangegeven voorwaarden, zoo zoude ik in overweging geven, de voorziening in de kleeding en uirtusting van de officieren in Indië op de drie hoofdplaatsen te doen geschieden, en daarvoor aanbeste dingen te houden: a. te Batavia, voor de levering van de kleeding enz. aan de officieren in de le militaire afdeeling op Java, ter Sumatra's WestkustBenkoelen^ de Lampongs, Riouw, Banka en de Wester-afdeeling van Borneo. b. te Samarangvoor de 2e militaire afdeeling c. te Soerabaja voor de 3e militaire afdeeling, Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo, Celebes en de Molukken. Yerder dient ter voorkoming van moeielijkhedende bepaling te worden gemaakt, dat de officier, eenmaal tot het fonds toegetreden, de verplichting op zich neemt, van zich gedurende het tijds verloop van het contract met den aannemer niet aan de deelneming te onttrekken dan ingeval van ontslag, vertrék naar Nederland enz. Overigens komen mij de voorgestelde regeling en de concept-con tractsvoorwaarden als zeer uitvoerbaar en aanneembaar voor t met uit zondering van artikel 11 der aanbestedings-voorwaardendat mijns in ziens dient te worden gewijzigd, omdat den aannemer billijkerwijze het recht moet worden gelaten tot invordering (buiten bemoeienis van de commissie van beheer) zijner pretentiën op de debiteurs of hunne boedels, bij vertrek naar Nederland, ontslag uit den dienst, overlijden als anderszins. Batavia., October 1871. W. Bijdrage tot de gerechtelijke statistiekbetreffende de insubor dinatie in het leger. Wij zijn in de gelegenheid gesteld, onze lezers eenige, in onze oogen hoogst belangrijke statistieke gegevens mede te deelen omtrent de 278 gevallen van insubordinatie, welke

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 653