59 In 1804 bestond er nog een so.ort van verdedigingssysteem van Batavia, en was deze plaats, behalve van eene muur, welke de eigen lijke stad insloot, aan de landzijde door eene reeks van kleine fortjes omgeven, terwijl de toegang aan de zeezijde verdedigd werd door eenige bij de riviermonden aangelegde batterijen, welke tevens de reede bestreken. Bovendien was er vóór de stad, naast de monding der rivier, een groot kasteel aangelegd, meer bepaald dienende tot bescherming der magazijnen en factorijen. Deze verdedigingswerken verkeerden echter meest alle in zeer slechten staat, en reeds vóór de komst van Daendels was het verde digingssysteem van Batavia geheel verworpen. Daendels had dit oor deel bevestigden in 1S09 zelfs last gegeven tot slooping van den muur welke Batavia omgaf. Hij zag van de verdediging der plaats geheel en al af, waarschijnlijk omdat de groote uitgestrektheid der verdedigingswerken een grooter aantal verdedigers zou eischen dan beschikbaar waren, en ook om de ongezondheid der stad en omstreken. Nu gaf hij echter last, dat de beide batterijen, welke in vroeger tijden rechts en links van de groote brug over de Antjolsche rivier, zoo ter verdediging van den toegang langs het zeestrand, als van die langs de rivier waren aangelegd, hersteld, voor twee lichte overbauk vurende stukken ingericht en van de noodige wachthuisjes voorzien zouden worden. Nauwelijks was echter aan dezen last voldaan, of Daendels ver anderde weder van plan, verliet de bovenbedoelde batterijen, en be sloot de geheele omstreek van Batavia onder water te doen zetten, en door het afbreken der bruggen aldaar alle gemeenschap onmogelijk te maken. Hierdoor zou de vijand zich niet dan met de grootste moeite en veel tijdverlies eenen weg naar de stelling van Meester- C.ornelis kunnen banenen zich alzoo geruimen tijd bloot moeten stellen aan de verpestende uitwasemingen der strand moerassen, en hoopte Daendels hemevenals bij de blokkade der reede van Batavia in 1S00, door den vernielenden invloed van het klimaat en daardoor veroorzaakte groote sterfte onder zijne troepenzoodanig af te mat ten dat hij genoodzaakt zou worden terug te trekken Daendels was met den vernielenden invloed van liet klimaat, veroorzaakt door de strandmoerassen van Batavia, al geruimen tijd bekend, en had zelfs de ingezetenen der hoofdplaats aangemoedigd, om de ongezonde stad te verlaten en zich op het meer frissche Weltevreden te vestigen, vverwaarts hij alle bureaux, (met uitzondering van de negotiepakhuizen en rechtscollegiëu) het hospitaal en een groot deel der bezetting had overgebracht.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 66