- 63 verrassing te nemen, liet Daendels oncler het geschut der redoute n°. 1 en der batterij Bor eene opstopopeuing in de rivier maken welke, ingeval van aanval, slechts door het zinken van vaartuigen be- hoefde gedicht te worden, en waardoor, in verband met een dam bij Buitenzorgwelke het water van de Tjidanie meerendeels in de groote rivier moest dwingen, eene gestadige waterhoogte van 3 a 4 el in laatstgenoemde verzekerd werd. Alzoo de noord-, oost- en westzijde van het retranchement genoeg zaam beschermd achtendevestigde Daendels zijne aandacht op het zuidelijke front. Hij bevond dat dit door de gepalissadeerde gracht en de redoutes n°. 6 en 7 niet genoegzaam verdedigd werd, wan neer de vijand, door de sterkte der overige zijden afgeschrikt, mocht trachten, het retranchement in den rug aan te tasten, en deed dus zoo spoedig mogelijk aldaar eene infanterie-borstwering oprichten, welke door parados tegen het vuur der achterliggende redoutes be schermd werd Daar verder bij het wegkappen der boomen en struiken aan de zuidzijde bleek, dat zich voor het front aldaar eene diepe kuil be vond, waarin de vijand zich zou kunnen .verschuilen en, volkomen gedekt, tot op geringen afstand van de gracht zou kunnen naderen, zonder dat zulks door het vuur der redoutes kon worden belet, zoo werd op den zuidwestelijken hoek van het retranchement, op eene door de natuur aangegeven plaats, eene circulaire batterij aangelegd (de circulaire batterij n°. S) diemet 14 stukken bewapendniet alleen de kuilmaar ook de daarachter gelegen hoogte bestreeken met twee stukken de halve lengte der gracht kon flankeeren. Aan de zuidoostelijke hoek der gracht werd eene zeer hooge batterij, in den vonn van een hoefijzer, opgeworpen (de batterij Burgemeester, letter Je) die, met 10 stukken bewapend, met de eene zijde de gracht flan keerde, en met de beide andere het terrein buiten de gracht en aan de oostkant van de Slokkan verdedigde. Eene batterij van 6fgere (letter p) bij wijze van cavalier in de infanterieborstwering gelegd, werd met twee op den weg staande houwitsers, (letter q) bestemd, om den grooten weg naar Buitenzorg en de kuil te bestrijken. Eindelijk werd op een vooruitstekend terreingedeelte aan den Slokkan nog eene batterij opgeworpen voor 6 zware stukken (de batterij Haul bij letter lwelke, links de redoute n°. 5 en rechts de batterij //Burgemeester", waartusschen zij gelegen was, flankeerende, aan de noordzijde het terrein over den Slokkan kon bestrijken. De redoute n°. 5 werd verder met 8 stukken bewapend, en in haren O

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 70