de forten te Rembang, Japara, Salatiga, Oengaran, Soerakarta, Djokdjokarta en Klatten, terwijl het 2<= bataillon van het 3e garni- zoens-regiment in de forten van Kalimas (Soerabaja)Bangkallang Banjoewangie, Pasoeroean enz. gelegerd werd. Het garnizoens-ba- taillon eindelijk was bestemd voor de bezetting van Makassar Palembang en Timor. Daendels liet nu ook naast den weg, welke uit Meester-Cornelis naar Poeloegadoug leidt, een zeer uitgestrekt veld van boomen en struiken zuiveren en zooveel mogelijk gelijk makenten einde al daar den vijand zoo met infanterie als kavallerie en rijdende artil lerie te kunnen afwachten. Het le regiment linie-infanterie werd onder de bevelen van den kolonel van Diermeu bestemd, om aldaar, ondersteund door het geheele regiment kavallerie en een groot gedeelte der rijdende artillerie te ageereuterwijl den chefs van laatstgenoemde korpsen, kolo nel Möllenbeek en majoor Holsman, gelast werd, om, ten einde dit terrein volkomen goed te leeren kennen, hunne troepen daarop van tijd tot tijd te doen mauoeuvreeren. Middelerwijl was de monding der groote rivier (Tjiliwong)door het doen zinken van 12 zoo groote als kleine vaartuigen, zoodanig geslotendat geene enkele prauw kon in- of uitvarenterwijl voor hei noorderfront der positie te Meester-Cornelis eene coupure over de geheele breedte van den weg was aangelegd en het terrein al daar tusschen de groote rivier en de Slokkan, door eene bamboezen palissadeering verder afgesloten. Alzoo vormde nu de groote weg den eenigen rechtstreekschen toe gang tot deze positie, -welke van andere zijden niet dan over groote omwegendie ook zooveel mogelijk onbruikbaar gemaakt warenen met groote moeielijkheden genaderd kon worden. Daendels had nog als laatste maatregel den grooten rijweg door verhakkingen onbruikbaar willen maken, doch moest dit wegens de talrijke reeds onderhanden werken van dag tot dag uitstellen. Hij had echter de kostbare specerijen uit de pakhuizen in Bata via naar die boven Meester Cornelis doen overbrengen: terwijl eene aanzienlijke hoeveelheid levensmiddelen in de landhuizen langs den weg naar Buitenzorg bijeenverzameld was, en 's lands kassen reeds op laatstgenoemde plaats in zekerheid waren gesteld. Wordt vervolgd.) 66

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 73