De waterstof (H), uit de ontleding van het water (HO) vrijgeko men, wordt in den stroom medegevoerd, en herleidt het koperoxyde (CuO) der oplossing tot koper (Cu), dat zich op den kopercilinder afzet. De kopercilinder blijft dus steeds even dik; de koperoplossing wordt dooi de kristallen van den ringvormigen koker op denzelfden sterktegraad gehouden, de waterstof kan zich niet op den koper- cilmdei neerzettenhet zmkoxyde (ZnO)dat door werking van den stroom op het zwavelzuur ziukoxyde (ZnO,S03) zou kunnen ontstaan, blijft binnen het poreuze vat opgesloten. Het vrijgenorden zwavelzuur uit de koperoplossing gaat met de zuuistof van het water naar het zinkten einde het 111 zwavelzuur- zink om te zetten; en daar liet vrijworden van het zwavelzuur uit de koperoplossing vrij regelmatig geschiedt, zoo is de werking van dit zuur op het zink ook regelmatigzoodat een vrij standvastige stroom ontstaat. De werking der andere batterijen berust op dergelijke beginselen het tegengaan van den secundairen stroom en het afzetten van bezinksels en zijn grootendeelsmet geringe wijzigingen, in het hoofddenkbeeld gelijk. De batterij van Grove bestaat uit een glazen vat, half met verdund zwavelzuur gevuld; daarin staat een aan beide zijden open zinkcilin- aervan boven naar beneden opengesneden. Binnen dien cilinder staat in het glazen vat een poreuze pot, gedeeltelijk gevuld met salpeterzuur, waarin een dubbelomgebogen platina-plaat staat, die zoodanig aan een glazen deksel bevestigd is, dat deze het poreuze potje sluit. Een koperdraad aan de platina-plaat is de een aan den zink- cilinder de pool van den stroom, die bij aanraking der draden ontstaat. Het platina is te kostbaar, om deze elementen in de praetijk te gebruiken. De batterij van Bunsenof de kool-zink-batterijbestaat uit een glazen beker, gedeeltelijk gevuld met verdund zwavelzuur, waarin een holle, aan beide kanten open, en opengesneden cilinder van gea malgameerd zink staat. Aan dezen is een reep koper bevestigd voor den pooldraad. Een poreus potje, half met salpeterzuur gevuld, en waarin een koolcilinder (de kool wordt bereid uit een fijn gestooten en innig verbonden mengsel van coke en vette steenkolen, dat in cilin- 68

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 75