69 ders van geslagen ijzer gegloeid wordt) staatvan boven voorzien van een koperen ring met koperreep om den -f- pooldraad te beves tigen staat binnen den zinkcilinder. Deze batterij vormt een krachtigen en constanten stroommaar deze neemt sneller in kracht af dan de stroom van de batterij van Daniell. De volgende werking heeft in de batterij van Bunsen plaats Het zink en het zwavelzuur ontleden het water uit de oplossing, waarin het zink geplaatst is; tegelijkertijd vormt zich zwavelzuur zinkoxyde. Het zink wordt het zuur -+- electrisch. Deze El. komt door het poreuze vat in het salpeterzuur (N03) en van daar op de kool, die dus el. wordt. Het ontstane ZnO,S03 wordt gedeeltelijk door den inwendigen stroom ontleed, in S03, dat zich op het zink zet, en in ZnO, dat door het poreuze vat wil, door den stroom medegevoerd, maar dat, door dien wand, gedwongen wordt in het buitenste vat te blijven. De kool blijft dus zuiver, hetgeen den stroom constant zou houden, die echter verzwakt wordt, doordat het vrije S03 afneemt, daar slechts gedurig een gedeelte van het Zn0,S03 ontleed wordt. De waterstof, vrijkomende door de ontleding van het water door het zink en het zwavelzuur, komt binnen het poreuze vat, en zet zich niet op de kool af, maar herleidt het salpeterzuur tot onder salpeterzuur (NOJ, en vormt met het equivalent zuurstof, daarbij aan het salpeterzuur ontnomen, water: N05 H N04 HO. Door de voortdurende werking nu wordt het salpeterzuur zoo arm aan zuurstof, dat de waterstof zich op het laatst niet meer met zuurstof verbinden kan, maar zich dan op de kool afzet, hetgeen eene verzwakking van den stroom medebrengt. Het ZnO, dat door het poreuze vat heen wil dringen, maar daar door tegengehouden wordt, zet zich in de poriën van dat vat, die, daardoor verstopt, het vrije doorgaan van den stroom tegenwerken. Al wederom eene verzwakking van den stroom. Ook zijn de ondersalpeterzuurdampen zeer schadelijk voor de ge zondheid. Intusschen is de Bunsensche batterij de meest krachtige constante batterij. De batterij van Marié-Davy heeft veel overeenkomst met Bunsens batterijmaar de afmetingen der onderdeelen zijn kleiner.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 76