72 De galvanometers zijn ook wel verticaal; dit geschiedt door een geschikt tegenwicht aan de naalden te bevestigen. Bij de militaire telegrafie gebruikt men altijd verticale galvanometers. De galvanometer is volkomen geschikt om de aanwezigheid van stroomen aan te toonen. Men bevestigt de draden der batterij aan de koperen stangen; bestaat er een el. stroom, dan loopt die onder een magneetnaald door een draad; en volgens Ampere's wet moet de naald afwijken. Om de juiste sterkte van stroomen te meten, moet men tafels berekenenzoodat uit het aantal graden van den afwijkingshoek, door de naald doorloopen, de stroomsterkte te lezen is. Deze afwijkings hoek mag zekere grens niet overschrijden. Hoe het opmaken dier tafels geschiedt, valt buiten onze beschouwing. Men ziet hieruit het verband van magnetisme en electriciteit, en het gebruik, daarvan gemaakt. !N"u is men verder gegaanen heeft wetten opgespoord van den invloed, dien beweegbare stroomen op elkander en op magneten hebben, en dien de aarde op verticale en horizontale stroomen uitoefent. Bij die proeven zag men, dat de stroomen niet alleen op mag neten, maar op alle magnetische stoffen werken. Windt men toch eene met zijde omwonden koperdraad om een stalen staaf, in een glazen buis geplaatst, en gaat er slechts een oogenblik een stroom door dien draad, dan wordt de stalen staaf reeds sterk magnetisch. Op die wijze is het gelukt, de sterkste magneten te vervaardigen, die onder den naam van electro-magneten bekend zijn. Daartoe nam men stukken week ijzer, meestal in den vorm van een hoefijzer. Om de beide beenen van dat hoefijzer windt men verscheiden malen met zijde omwonden koperdraad, zoodanig, dat die beenen twee klossen vormen. Gaat nu de stroom door dien koperdraad, dan wordt het ijzer sterk magnetisch. Wordt de stroom afgebroken, dan verliest het ijzer, zoo het zuiver is, al zijne magneetkracht, door zijn gemis aan coërcitiefkracht. Men maakt ook veel electro-magnetendie uit drie stukken be staan. Deze gebruikt men bij de later te beschrijven telegrafeer- machines. Zij bestaan uit twee weekijzeren cilindersde een linksom, de ander rechtsom met koperdraad omwonden, en uit een weekijzeren anker, dat, door middel van sterke schroeven, die cilinders verbindt. De kracht dezer magneten kan verbazend groot gemaakt worden, en hangt af van de stroomsterkte, van' het getal schroefvormige

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 79