73 windingen van den koperdraaden van de afmetingen en de qualiteit van het ijzer. Na tot zooverre het verband van EL en magnetisme gezien te hebben, zullen wij zien wat een inductiestroom is, om het tweede soort werktuigendie electriciteit voortbrengenberustende op electro- magneten en inductiestroomenvoor de militaire telegrafie van veel belang, te kunnen beschrijven. Wanneer een el. lichaam op een niet-electrisch werkt, dan ont bindt het eerste de onzijdige el. vloeistof van het tweede (niet-elec trisch beteekent hier, voorzien van onzijdige EL, daar deze in elk lichaam aanwezig is); het trekt de ongelijknamige EL aan, en stoot de gelijknamige af. Men zegt nu dat dit tweede lichaam door ver- Heeling of inductie geëlectriseerd is. Bij de galvanische EL noemt men geïnduceerde stroom die, welke opgewekt wordt in geleidende metalen, door den el. stroom of door sterke magneten. De overeenkomst van el. stroomen en magneten wordt aangetoond in de theorie der solenoïden. De beschouwing hierover zou ons te ver van ons onderwerp afvoeren. Hier zij kortelijk herinnerd, dat een solenoïde een stelsel van oneindig kleine gesloten kromme lijnen is, die even groote vlakken insluitenzoo naast elkander geplaatst, dat er eene vaste lijn bestaat, die met elk vlak een punt gemeen heeft, in dat punt normaal op dat vlak staat, en welke lijn, door de twee aangrenzende vlakjes, in evenlange, oneindig korte stukken verdeeld wordt. Men vervaardigt zoo'n solenoïde mechanisch, door een met zijde omwonden koperdraad schroefvormig op te winden, en één uiteinde door de windingen te steken. Gaat er dan een stroom door den draad, dan wordt de werking, die de solenoïde in de richting van de lengteas uitoefent, vernietigd door het doorgestoken einde, door welk einde de stroom juist op tegenovergestelde wijze gaat, als door de solenoïde in de richting van de lengteas. De uitwerking van den stroom is dan gelijk aan de som dier kleine onderling gelijke cirkelvormige stroomen. Nu ziet men, dat de werking van magneten op elkander, geheel overeenkomt met de werking van solenoïden en magneten. Daarom kan men elke magneet als een solenoïde beschouwen. Bij niet-magnetische stoffen werken die stroomen naar alle rich tingen zoodat de resultante nul is. Zijn zij onder de werking van 4

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 80