75 Haalt roen den dunnen klos plotseling weer uit den dikste, dan ontstaat er weer een kort oogenblik een stroom, in dezelfde richting als die der batterij. Steekt noen in den aan den galvanometer verbonden groeten klos eene sterk gemagnetiseerde staaf, dan ziet men plotseling een stroom ontstaan, tegengesteld aan die van Ampère, en die als een sole- noïde om de staaf loopt. Haalt men de staaf weg, dan ontstaat er een zelfde stroom. Plaatst men in dien klos een staaf week ijzer, en nadert men die met een magneet, dan wijkt weer de naald bij het oogenblik van Dadering af, komt daarna op het nulpunt, en wijkt in tegengestelde richting af, als de magneet verwijderd wordt. Op deze korte geïnduceerde stroomenop die merkwaardige over eenkomst, op den ouderlingen invloed van magneetkracht en elec- triciteit, berusten de hoogst eenvoudige werktuigen om El. voort te brengen, die bij de militaire telegrafie met zulk goed gevolg konden aangewend worden. Tot verklaring van deze werktuigen stelle men zich een sterke magneet voor van staal, in de gedaante van een hoefijzer vervaardigd. De beide beenen zijn in klossen gestoken, waarom met zijde omwon den koperdraad gewonden is, dat in twee knopjes eindigt, welke men met een geleiddraad verbinden kan. Vóór de uiteinden der beenen van den magneet bevindt zich een stuk weekijzerom een schar nier door middel van een handvat beweegbaarzoodat het tegen die uiteinden kan gedrukt en van deze kan afgerukt worden. Op het oogenblik van aanraking wordt het week ijzer magnetisch, en daardoor de magneet, door toevoeging dier magneetkracht, ster ker; en er ontstaat, evenals wij hier boven zagen, dat met sterker worden van stroomen of door den plotselingen invloed van een stroom het geval was, in den draad der klossen, een korte en krachtige inductiestroomen, op het oogenblik dat men het stuk weekijzer van den magneet afrukt, een stroom van tegengestelde richting. De stroomen zijn van zulk een kracht, dat zij zich op honderde mijlen afstand doen gevoelen. Voorwaar eene hoogst eenvoudige wijze om el. stroomen voort te brengen, en van groot nut voor de militaire telegrafie, daar men nu niet die gevaarlijke vochten behoeft mede te voerenhet werktuig zoo handig en gemakkelijk te vervoeren isen geen buitengewoon onderhoud vereischt.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 82