EENIGE beschouwingen KORPSEN BARISSAN VAN MADURA, De barissans van Madura hebben gedurende de oorlogen op Java en Bali ons leger vele diensten bewezen. Ofschoon zij veelal niet rechtstreeks deel namen aan de in die oorlogen gevoerde gevechtenhebben zij door het begeleiden van gevangenen, munitie en vivres, het opwerpen van bentings en het mede bezetten van min of meer gewichtige posten ruimschoots bijge dragen tot het welgelukken van den door ons gevoerden krijg. Met grond mag derhalve verwacht worden, dat, wanneer ooit Indië door een europeschen vijand wordt bedreigd, wij van die korpsen vele nuttige diensten kunnen trekken; doch willen wij dan, dat zij als flink geoefende eu uitgeruste troepen optreden, zoo is het noodig, dat al dadelijk van de bewapening en oefeningen dier korpsen meer werk wordt gemaakt dan tot dusverre het geval iszij mogen tegen over ongeregelde inlandsche benden voldoende geoefendheid bezitten, tegen een europeschen vijand zijn zij voorzeker nog slecht opgewassen. Zij zijn daarom dan ook meer beschouwd als hulpbenden; men bedenke echter wel, dat zij, goed uitgerust en geoefend, een kern zullen vormenwaarom zich eene volkswapening zal kunnen scharen. Madura's vorsten zijn het indisch gouvernement steeds getrouw geblevenzoodat uit een politiek oogpunt wel geene bezwaren kunnen bestaan, om aan hunne barissans meer zorg te wijden. De formatie dier korpsen is vastgesteld bij besluit van den 29-sten September 1831 N°. 2, en gewijzigd bij besluit van den 26sten Mei 18-35 No. 8. OVER DE

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 243