321 genwoordige wijze van bruineeren der geweren; deze bewerking toch vereischt veel tijd en zorgbehalve dat zij wellicht duurder isdan bovenvermelde wijze van bronzen. R. Om schoenzolen duurzaam te makenbestrijke men de zolen met gekookte lijnolie of met een mengsel van harst en terpentijuolie dan wel eenig ander vetvernis. Wanneer dit ingetrokken is, strooit men daarover wat ijzervijlzel of fijn zand en wrijve of kloppe dit wat aan, ten slotte strijkt men er nog wat vernis over. De zool wordt daardoor met eene vaste korst, ter dikte van een messenringovertrokkenen duurt ten minste tweemaal zoo lang als een gewone. Doortrekken met teer maakt de zool ook duurzamer. Is de oppervlakte van de zool gladdan moet men ze vooraf met een vijl of rasp ruwmakenwant anders kleeft het bestrijksel niet goed. Is deze wijze van verduurzamen der schoenzolen niet aan te be velen voor schoenen van inlandsch fabriekaat? Eene proef, bij het militair huis van arrest te Samarang daar mede te nemenzal waarschijnlijk niet veel kosten. Bij goede resultaten zal de invoering van dezen maatregel zeer ten gerieve strekken der europeesche militairen in Indië. R. Pasoemah-expeditie. Yan den gepensioneerden majoor der infan terie P. Peereboom ontvingen wij de volgende toelichtingen op de ten vorigen jare in 'dit tijdschrift geplaatste beschrijving der Pa- soemah-expeditiewaaraan we gaarne eene plaats verleenen, onder opmerking slechts, dat onze beschrijving geput is uit alle bij het departement van oorlog berustende bescheiden, en dat het onze schuld niet is, zoo deze onvolledig of onjuist zijn geweest. //Vooraf zij gezegd, dat een verhaal over deze expeditie ook voor komt in het Vaandel dat voor zoover voltooid naar juister, tal rijker en onpartijdiger gegevens schijnt te zijn samengesteld, dan waarover het militair tijdschrift heeft kunnen beschikken, en eene vergelijking der twee verhalen nog tot menige andere onnauwkeu righeid zal leiden. In afl. 4, bladz. 164 regel 12 v. b. staat: rukten de troepen van Tebat Seroet, moet zijn van Gelong Saktie naar Moeara Doea

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 328