335 Beri-beri. In de verslagen van het Britsch-Indische leger van de laatste jaren vindt men geen lijder aan beri-beri meer opgegeven. Toch komt die ziekte al vermindert ze steeds door de genomen maatregelen veel voor in de gevangenissen van Britsch-Indië. Bij ons werd het eenige weken geleden noodig geacht een order voor den militairen geneeskundigen dienst te geven, waarin werd gelast, voor den vervolge beri-beri een zelfstandig plaatsje in te ruimen op onze ziekenrapporten. Zou die beri-beri verhuisd zijn? Ruimte voor den soldaat. Eene herziening is wenschelijk van de bepalingen, die de ruimte aangeven voor eiken soldaat in kazernes en hospitalen,ook rekenende op vrouwen en kinderen. 2 a 3 ellen oppervlakte, 10 cubieke ellen ruimte zooals in vele kazernes, ik weet niet in hoevele is veel te weinig, vooral indien deuren en luiken gesloten worden gedurende den langen kazerne-nacht, zooals bij de inlandsche kompagniën gebeurt. De Europeanen zetten ze meest open, maar de bedden staan twee aan twee aan elkander, maken met hun beide één bed uit, wegens gebrek aan plaats. Men stelle zich voor een kast van den genoemden inhoud. Daar gaan nog geweerrakken, etc. etc. af. In zulk een ruimte slaapteet logeert en beweegt zich een indisch soldaat gedurende x jaren. Schrijfwerk. Een groot gedeelte (zoo niet allen) der territoriale chefs van alle wapens en diensten op de buitenbezittingen hebben de gewoonte aangenomenom niet alleen circulaires, kommandements- en andere orders, maar zelfs missives en renvooien, ter afschrift neming in hun ressort rond te zenden. Het nadeel, dat daaruit geboren wordt, bepaalt zich niet alleen tot den last, dien de mindere ondervindt door een gedeelte van het werk van den meerderen te moeten maken, terwijl deze schrijvers en schrijfbehoeften daarvoor ontvangt, en tot vertraging in den gang van zaken, daar een zoodanig stuk soms maanden onderweg blijft, maar niet zelden gebeurt het, dat in een oogenblik van drukte, die stukkeu komen meestal ten onpas maar op een los blaadje afschrift genomen wordt, dat later niet meer te vinden is wanneer men het juist noodig heeft, (dat behoort nu wel zoo niet,

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 342