431 Wil men nog meer, laat ons dan eens nagaan, hoe er voor ter reinkennis gezorgd is. Niet slechts ieder generaal en stafofficiermaar de chefs van iedere batterijvan ieder escadron en van ieder half bataillon be schikken over een voortreffelijken nadruk van de kaart van den. Franschen generalen staf, op de schaal van 1 80,000. En deze nadruk is veel beter dan de oorspronkelijke kaart, omdat al wat op de wegen betrekking heeft is bijgewerkt en bij den naam zelfs van het geringste gehucht al datgene vermeld is, wat, uit een mili tair oogpunt beschouwd, van belang is te kennen. Behalve deze kaarten, heeft de generale staf aan het leger eene menigte kaarten op kleinere schaal bezorgd. De Beiersche korpsen hadden meer dan 100,000 kaarten ontvan gen. Bovendien werden er nog dikwijls tot nadere aanwijzing uit het hoofdkwartier naar de verschillende korpsen gezondenwanneer bijzondere marschen moesten worden gemaakt; een gevecht in het verschiet wasenz. Deze kaarten waren gelijk aan eerstgenoemden (1: 80,000) maar bovendien bezaten al de legerkorpsen rondom Parijs een plan van Parijs met de versterkingen en verdere omstreken (9 op 10 uren terreir.s), op de schaal van 1: 40,000, gecopieerd naar dat van den Eranscbeu generalen staf door middel van photolithographic. Verder had men eene kaart van geheel Frankrijk op 1: 320,000. De Beieren hadden hiervan copieën op 1: 210,000, zoodat deze aan sluiten aan hunne kaarten van Z. W. Duitschland. Deze kaarten zijn gedrukt op het zoo doelmatig henneppapier. Nederlanderswanneer gij eenmaal geroepen mocht wordenin eene onzer stellingen of in het mobiele leger uwen grond te verde digen, dan vertrouw ik, dat ook gij even goede, zoo niet betere kaarten van den vijand hebben zult. Op terreinkennis rust zulk een groot gedeelte on zer kracht! Garnizoenen in het gebergte. Een krachtig bewijs voor den goe den invloeddien het koele klimaat van het Himalaija-gebergte uitoefent op de gezondheid van den Europeeschen soldaat in Indië wordt door Dr. Currant bijgebracht. Hij heeft een geneeskundig verslag moeten indienen over het detachement van het //Connaught"- regiment, toen het terugkeerde van zijn jaarlijkseheu arbeid op de Murree- en Abbothabad-wegen na het heete jaargetij in 1869.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 438