504 Daarentegen heeft de dualine 'boven de dynamiet het voordeel dat zij door gewone ontstekingsmiddelen tot ontploffing komt, ter-, wijl deze bij dynamiet door knalprepaten moet worden verkregen. Bij het gebruik in den oorlog is dit voordeel echter, wanneer men voor voldoende slaghoedjes zorgtvan weinig beteekenis. Traetements-verhooging. Reeds in 1859 (Bataviaasch Handelsblad No. 33) schreef de heer H. J. Lion de volgende woorden //Aangezien het karakter van den subaltern officier den grootsten invloed uitoefent op de goede of slechte leiding der troepen en daardoor weder den belangrijksten invloed op de krijgstucht, den grondslag ter bereiking van het doel waarvoor-een leger bestaatzoo behoort het tot eene der verplichtingen van den hoofdofficier, zijne ondergeschikten in hun particulier karakter, in hun dénken en han delen gadeteslaan en te doorgronden. Dat mag en kan niet geschie den bij wijze van espionnage of schriftelijke rapportendat kan al leen geschieden door dagelijkschen omgang, ook luiten diensten het zal dus den dienst moeten benadeelen, indien de hoofdofficier door gebrek aan eene behoorlijke bezoldiging belet wordt, zijne offi cieren en het aantal is groot van tijd tot tijd te zijnent te ontvangen en door persoonlijken, bij die gelegenheid vertrouwelijken, omgang op hunne ziens- en handelwijze te inlluenceeren Dat beletsel bestaat". Thans zijn we twaalf jaar verderalles is in Indië duurder geworden, maar de inkomsten der officieren zijn onveranderd geblevenja hebben zelfs bij de artillerie en genie, door de plotselinge intrekking der toelagen op het einde van 1868, nog eene beduidende vermindering ondergaan. Overtuigd als we zijn, dat Lion de zaak volkomen juist inzag, brengen we het toen geschrevene thans weder onder de aan dacht van allen, die belangstellen in het Indisch leger.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 511