V A E i A. Toepassing van wetenschap en industrie in den oorlog. Volgens Les Mondes van 25 Augustus 1870 heeft de heer Delaurier nun vaillant cri de saluC doen hooren; die kreet wordt in genoemd tijdschrift herhaald, in de hoop, '/dat de vijand daardoor tot bezin ning zal komen en af zal zien van het fatale denkbeeld om op te rukken naar Parijs, dat hem verzwelgen zal." //Wij hebben, zegt Delaurier, tot onze beschikking stoom, gas, electriciteit, krachten die men niet vernietigen kan; laten wij er ons van bedienen om ons dapper leger te hulp te komen. De straatlocomotieven die wij bezitten en de gewone locomotieven en locomobielen, die voor het gebruik op de straatwegen kunnen worden ingericht, kunnen we in weinige dagen blindeeren, pantseren en met mitrailleuses of geschut bewapenen; en bij gebrek aan vuur monden kunnen wij die massa's met vollen stoom op den vijand afzenden om hem te verpletteren. Wij kunnen mijnen aanleggen, die met behulp der electriciteit juist op het gewenschte oogenbiik springen. Wij kunnen het lichtgas, dat dagelijks in zoo groote hoeveelheid binnen de groote steden bereid wordt, met lucht vermengen, zoodat men een explosief mengsel krijgt dat, in gesloten ruimten bewaard, met electriciteit tot ontploffing gebracht kan worden. Hiermede kunnen geheele legers vernietigd worden. Wij kunnen overal aarden verdedig ngswerken opwerpen; Amerika en de Krim hebben ons geleerd dat die niet voor steenen fortifica tiën onderdoen. Onze luchtballons kunnen ons beter dan alle spionnen berichten waar de krachten van den vijand aanwezig zijn. Met dergelijke hulpmidde en zulleu wij onoverwinnelijk ziju, en den vyand van ons grondgebied verjagen." De ondervinding zal leeren of de Pruisen zich aan die schoone plannen zullen storen.

Militair Tijdschrift | 1871 | | pagina 55