99 verschillende rijken proeven genomen zijn, en waarvan men zich aanvankelijk ook bij ons nog al veel goeds voorstelde, teeken ik hier nog aan, dat deskundigen daarmede thans in Nederland niet meer bijzonder ingenomen schijnen, aangezien het nog niet is mogen gelukken, onder eenigszins hooge elevatie het projectiel met de punt naar beneden te doeu vallen, en alleen de zijdelingsche, doch niet de lengteafwijking daarmede merkbaar is verminderd; terwijl de kans van treden niet in die mate is verbeterddat eene transformatie tot kamerlaad-mortie'reuwaaraan anders de voorkeur zou gegeven worden, te wettigen zou zijn. Den 28st™ Juni begaf ik mij naar Helder; ik vernam daar, dat de kabel van de bovenbesproken slapende mijn gedurende den win ter door het ijs gebrokenen inen er eerst kortelings in geslaagd was, het overschietende eind en daarmede ook de torpedo op te visschen Deze was onder eene kanonneerboot gehangen, die, na vruchte- looze poging om zulks met de stoombarkas te doen plaats vinden door Zr. Ms. ramschip //de Buffel" 'op de oude plaats in het Schul- pengat werd gebracht, waarna men de torpedo op eene diepte van 8 el onder de kiel liet zinken. De torpedo was van geslagen ijzer van 1 duim dikte en had eene lading van 200 pd. Zij was, niettegenstaande zij reeds acht maanden in zee gelegen had, zóó goed gesloten gebleven, dat het effect aller verwachting verre overtrof. De kanonneerboot werd geheel uit het water gelicht en zonk weinige oogenblikke.fi daarna. Den 1 Iden Juni begaf ik mij eenige dagen naar Brielle, om aldaar de oefeningen met de torpedo's eens geheel te doorloopen. Als resultaat mijner bevinding op dat gebied teeken ik aandat Nederland eene zeer goede slapende mijn bezit, die op eene water diepte tot ±10 el zeer goed voldoet; de modellen, bij de land en zeemacht in gebruik, verschillen eenigszins in vormwaarom het wenschelijk zou zijn, hierin eenheid te brengen. De gewone schoktorpedo, die bepaald aangenomen, en o. a. be schreven is in eene brochure van den leQ Luitenant van Houtum voldoet in zoet water, dus op onze bovenrivierenbij niet te sterken stroom en verval, uitmuntend. Bij zware stroomen en eenige golfslag komt mij de plaatsing stel lig gevaarlijk voor. In zeewater groeien, volgens proeven te Hei- levoetsluis genomen, de percussiebuizen in eenige weken zoo sterk aan, dat zij ongetwijfeld niet ontstoken zouden zijn. Hierop zal men dus ook in Indië moeten rekenen. Om al deze

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 106