100 redenenen aangezien deze soort torpedo's alleen in die vaarwaters kunnen worden aangewenddie voor eigen schepen niet behoeven open te blijven, zullen zij wel eene beperkte toepassing vinden. Behalve hetgeen reeds door den druk is bekend gewordenzijn het vorig jaar nog door de artillerie te Helder en Brielle vergelij kende proeven genomen met de electro-schoktorpedo's von Preuscheii) Tkesingh en van Houtumwaarvan alleen de eerste door middel van een extrastroom moest ontstoken worden. Deze heeft echter niet voldaan. Aangezien de kapitein Thesingh mij voorts zelf verklaard heeft, aan de door den Heer van Houtum uitgedachte torpedo de voorkeur te gevenzoo teeken ik hieromtrent alleen aandat daar van twee soorten beproefd zijn, en wel die met kwikbus en met kogelbuswelke alléén daarin verschillendat in de laatstein plaats van eene hoeveelheid kwik, de stroom gesloten wordt door een ko peren kogel, die bij aanvaring tegen het deksel rolt, terwijl de eerste) behoudens kleine verbeteringen, is omschreven op bladz. 14 en vol gende zijner brochure. De aanneming dezer torpedo is voorgesteld, doch daaromtrent is nog geene beslissing genomen. Volgens bij het Dep artement van Oorlog bekomen informatiën is met marine sedert in overleg getreden omtrent het aandeel, dat de land- en zeemacht in het torpedo-wezen zullen hebbenen ligt het in de bedoeling, nu het advies te vragen van eene gemengde com missie, omtrent het definitief aan te nemen torpodo-materiëel. Een aantal electro-schoktorp edo's, model van Houtum, is daartoe in aan maak. Hoewel ik geen bezwaar zou zien, om de bedoelde torpedo ook voor Indië aan te bevelen, is het echter mogelijk, dat de eer lang te nemen proeven voor Nederland tot eene beslissing in deze zaak zullen leiden, die, als zij niet te lang uitblijft, naar mijne meening zou kunnen worden afgewacht. Gaarne had ik iets naders gehoord van het door de Pruisen in den jongsten oorlog gebezigd torpedomateriëeldaaromtrent zijn echter in Nederland geen gegevens voorhanden. Thans blijft mij nog over, te vermelden, dat ik, na reeds vroeger herhaaldelijk 's lands artillerie-inrichtingen te Delft te hebben be zichtigd, mij nogmaals den 8steu Augustus derwaarts heb begeven. Hoewel daar ontegenzeggelijk steeds veel nuttigs te zien is, zag ik er ditmaal niets nieuws dan den mitrailleur van Ghristophe en Mon- tigny met de daaraan later aangebrachte verbeteringen, en twee Gat- ling-kanons. Juist was eene Eransche mitrailleuse ontvangen, die, naar ik ver-

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 107