zegt wel eens, dat elk in Indië aankomend Europeesch soldaat eene waarde van 1000,aan handgeld, overtochtskosten enz. vertegenwoor digt. Dit bedrag is, gelooven wij overdreven, maar kan toch veilig op de helft worden gesteld. De jaarlijks uit Nederland komende supple tietroepen telden, volgens de memorie van beantwoording betreffende de begrooting van Ned.-Indië voor 1870, in het tienjarig tijdvak I860—'69 gemiddeld ruim 1700 man; dit geeft dus alleen reeds eene uitgaaf van acht en een halve ton gouds; een cijfer, dat zeker nog te laag berekend is, en waarvan bij een voor het grootste ge deelte uit militie bestaand leger nagenoeg geen sprake kan zijn. In de tweede plaatshet Indische leger is over meer dan honderd posten in den Indischen archipel verspreid. Dat dit aanleiding geeft tot hooge uitgaven, o. a. voor transport van personeel en materieel, wie zal het betwijfelen Het is van algemeene bekendheiddat in de laatste jaren naar intrekking van posten is gestreefd; maar poli tieke overwegingen zullen voorzeker beletten, die intrekking zoover uit te strekkenals uit een militair en uit een financieel oogpunt wel noodig zoude zijn. Ten derdehet belang van de industrie in het moederland schijnt nog altijd te vorderen, dat de benoodigdheden voor het leger (gewe ven en wollen stollenmaterialen voor bouwwerkenenz. enz.) in Nederland worden aangeschaft. De talrijke afkeuringen van uit Nederland ontvangen goederen waaromtrent eene verantwoording van het langs opgeheven ofïicierskleedingmagazijn vele treilende ge gevens zou kunnen leverenbewijzendat zoodanige aanschaffing niet met een zuinig beheer is overeen te brengen; afgescheiden nog van de omstandigheid, dat het Indische leger in oorlogstijd veel meer ressources in Indië zoude vindenindien de kooplieden alhier op leveringen ten behoeve van het departement van oorlog waren ingericht. Is nu ten dezen oprichte het door den kolonel Weitzel gebezigd gezegde juist; ligt de schuld der tot dusverre gevolgde wijze van voorziening aan Indië, d. i. aan de Indische regeering of aan het legerbestuur Wij durven gerustelijk bewerendat het tegendeel waar is. Ieder in Indië is overtuigd, dat plaatselijke levering, naargelang van de behoefte, oneindig goedkooper zoude zijn dan uit zending uit Nederlandvolgens lang te voren opgemaakte eischen 3 Zijn niet onlangs nog te Samarang meer dan 2000 nieuwe, uit Europa ont vangen, politiemutsen finaal afgekeurd?

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 10