4 en dus met groote magazijns-voorradeu. Maar in verband met het geen door den minister van koloniën van tijd tot tijd in de Tweede kamerook nog onlangs is medegedeeld, is het o. i. zeker, dat verandering ten deze in Nederland wordt tegengehouden. //Men acht den tijd nog niet gekomen." Het zou ons al zeer weinig moeite kostendeze drie punten nog met tal van andere te vermeerderen. Volledigheidshalve noemen wij nog: 4°. de uitgaven voor expeditiën, boven de gewone op voet van vredewaarvoor op de begrooting 2 ton gouds is uitgetrokken 5°. voeding en passagegelden voor naar Nederland, met verlof, pensioen of paspoort vertrekkende officieren en mindere militairen (te zamen meer dan vier tonnen gouds) 6°. het korps pupillen te Gombong, dat minstens evenzeer uit liefdadigheid.als in het belaug van het leger in stand wordt gehouden, en waarvan de kosten op bijna één ton kunnen worden gesteld 7°. de verpleging in onze militaire ziekeninrichtingeutegen eene zeer onvoldoende vergoedingvan de officieren en schepelingen der marineen van behoeftige civiele lijderskrankzinnigendwangar beiders prostituées enz. 8°. de topografische opnemingen op Java (circa -34 ton gouds) die bij de wijze, waarop zij plaats vinden, voorzeker niet alleen nut hebben voor de verdediging; 9°. de, in vergelijking van alle korpsen en instellingen in Indië zeer weelderige inrichting van het koloniaal werfdepot te Harderwijk, dat volgens de begrooting van 1870 (latere gedétailleerde gegevens zijn niet ter onzer beschikking) niet minder dan 72,000,kost waaronder b. v. f 5600,aan administratiekostenf 3000,aan toelagen wegens het vervullen van buitengewone dienstplichten, f 3600,kosten van nachtleger, enz. enz. 10°. de buitensporig hooge uitgaven voor het onderwijs aan de Koninklijke militaire akademie, waarvan de Indische begrooting een evenredig gedeelte betaalt. Wij zouden gaarne ziendat die uitgaven nog meer bedroegen, wanneer zulks veroorzaakt werd door het aan tal kadetsvoor Indië bestemd. Maar wanneer wij nagaanwat aan Volgens de begrooting van 1872 zijn de uitgaven voor dat jaar geraamd op ruim 02,000, Red.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 11