115 Aan de linkerzijde is, ter hoogte van de kulassluiting, een hijsch- toestel voor de projectielen geplaatst; dit toestel bestaat uit eene galg met geleischijven en ketting, terwijl door een tandrad, rond sel en zwengel het projectiel opgeheschen wordt. Behalve een richtplaat en bronzen tappedekplaten heeft de affuit overigens de noodige kokers, schroef- en klink-bouten tot het beves tigen der deelen. Het eveneens van gesmeed ijzer vervaardigde raam bestaat voor namelijk uit twee zijstukken, aan het achtereinde voorzien van stootklossen en onderling verbonden door een voor- en achter-verbind stuk, twee voor- en twee achterrollen met hunne assen, een eiken houten stootbord met caoutchouc-klossen en draaistang met oog, waarmede het raam aan het spilkussen verbonden is; de draaistang is door eene verbindingsbout aan het raam bevestigd. De voorrollen werken op de gewone wijze in vorken, de achterrollen hebben eene meer samengestelde inrichting. Zij zijn op hare assen vastgezet, zoodat zij niet ommaar met de assen draaien. Op deze assen bevinden zich ook tandraden, doch daar deze er los op geschoven zijn, kun nen zij eene draaiende beweging erlangen, zonder die aan de assen mede te deelendoor koppelbussen kunnen de tandraden echter ook op de as vastgezet worden. Boven de tandraden loopt eene schroef zonder einddie met hare schroefdraden in de tanden der raden grijpt; de schroef zonder eind heeft aan beide einden een zwengel, waarmede de schroef rondgedraaid en alzoo eene ronddraaiende beweging aan de tandraden gegeven kan worden. Zijn deze nu op de as vastgezetdan draaien de as en rollen mede en het raam wordt verplaatst; zijn daarentegen de tandraden niet op de as vastgezetdan zal de beweging der schroef zonder eind alleen aan het tandrad medegedeeld worden maar de rollen en bijgevolg het raam zullen hierin niet deelen. Moet het raam nu een weinig worden bewogen, dan geschiedt het door de werking van de zwengels, aan elke zwengel werken alsdan twee man; tot het snel en geheel omzetten van het raam worden de tandraden van de assen losge maakt, waardoor dus de as met de daaraan verbonden rollen vrij kan draaien; tien man kunnen alsdan, aan de achterzijde van het raam geplaatst, het geheele cirkelstuk, zijnde een boog van 90° en 10" doen doorloopen. Wijders heeft men aan het raam eene vloerplaat, eene achter- en twee zijtreden, benevens de noodige verbindiugsijzersschroef- en klinkbouten.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 122