117 laten komen. De puntgranaat weegt, met 3 pond springlading gevuld, 116 kilo. Overigens heeft men nog andere granaten in beproeving. De projectielen hebben eene lengte van gemiddeld 0m- 560 en eene middellijn van 0m- 2375; tot het hanteeren is op hun achter- vlak een handvatsel van messingdraad aangebracht. De nokken zijn in twee rijen geplaatst; elk rij bevat 5 nokken. Die der voorste rij zijn van koper, cilindervormig en met hunne middelpunten in het vlak, dat men zich loodrecht op de as door het zwaartepunt kan denken, geplaatst; hunne hoogte is 0m- 0063 en hunne middellijn 053. Die der achterste zijn langwerpig en van brons, zij zijn lang 0m- 0690, breed 0m- 036 en hoog 0m- 0063. Daar de helling der trekken van het kanon naar de monding voortdurend toeneemt, zal het projectiel bij het doorloopen der ziel slechts door een van de twee rijen nokken met de schiet- vlakken in aanraking kunnen zijn; dit zullen hier die der voorste rij zijndie dan ook geleidende nokken genoemd wordende lang werpige nokken der achterste rij komen niet in aanraking met de zijvlakken der trekkenen dienen alleen om het projectiel te cen- treeren en het schommelen van het achterste gedeelte tegen te gaan. Daar de hoogte der nokken grooter is dan de diepte der trekken, zal, zooals reeds boven gezegd is, het projectiel bij het doorloopen van het voorste gedeelte der ziel met de nokken in de trekken geforceerd worden; en daar tevens het schommelen en aanslaan van het projectiel tegen de wanden der ziel wordt tegengegaan, zal het schot eene groote juistheid bekomen. Intusschen zal er tevens eene belangrijke gasuitstrooming tusschen nokken en trekken plaats hebben wellicht zal het daarom beter zijnde plaatsing der nokken om te keeren, en dus de geleidende nokken in de achterste rij te plaatsen. Bij de proeven werd aanvankelijk buskruit No. 0 gebezigd; dit buskruit werkte echter te hevig op den vuurmond en vooral op het sluitstukbij het tweede schot met 20 kilo kreeg de schotel een blijvenden indruk en werden er groote moeite en krachtsinspanning vereischt om den vuurmond weder te sluiten. Daar zich dit bij het doen van meerdere schoten herhaalde, werd voor goed van buskruit No. 0 afgezien en prismatisch buskruit genomen. De regelmatige zeshoekige prisma's hebben eene hoogte van 25mm4, de lengte der zijden is 20mm; in deze prisma's zijn zeven doorloopende kegelvormige gaten geboord, het soortelijk gewicht van dit buskruit is 1,72, terwijl elk prisma 41 gram weegt. Het soortelijk gewicht van buskruit No. 0 bedraagt 0,967, terwijl de gram 13 a 14 korrels bevat; dit buskruit is hoekig en sterkgeglansd.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 124