120 Behalve het verlies van kostbare menschenlevens hebben wij ver zwakte en uitgeputte gestellen, die onvoldoend werk leveren, en het gouvernement veel kosten, ten gevolge van het aanhoudende trekken naar het gebergte om eene herhaling van koortsaanvallen en verzwakking te voorkomen. Bat eene dergelijke verhuizing eene bepaalde noodzakelijkheid is, blijkt uit het ondervolgende: Het 5e regiment fuseliers verloor 19 kinderen in 21 dagen. Het 19e regiment, het eenige dat thans te Peshawuris, is er weinig langer dan 2 jaren. Bij zijne aankomst telde het 8 officieren; 2 zijn ge storven, 3 zijn nu in Engeland wegens ziekte, 1 heeft verlof geno men ten gevolge van voortdurende ongesteldheid en de 2 overblij- venden hebben eiken dag de koorts. In Maart 1870 waren er te Peshawur 70 dames. Uitgezonderd 7 gingen zij tijdens het heete jaargetij alle van daar. Van deze zeven overgeblevenen stierf er eene4< werden opvolgend door ziekte gedwongen de plaats te verlaten, en de 2 laatsten suk kelen dagelijks met koorts. We konden voortgaan en het lijden beschrijven van de ingenieurs en anderendie met eene ondermijnde gezondheid te kampen hebben. Spreek nu nog van de doodelijke malaria aan de Westkust van Afrika! Moet zulk een stand van zaken bestendigd blijven? Zijn er geene onafhankelijke leden in het Parlement, die op een onder zoek aandringen en vorderen dathoewel met eenige buitengewone uit gaven gezondheids-stations in het gebergte in de nabijheid worden opgericht, waarheen de te Peshawur verblijvenden door het gouver nement voor den tijd van omstreeks een half jaar gezonden kunnen worden, in stede van gedwongen te zijn tot het doen van groote uitgaven door het gaan met een certificaat voor ziekte? Het gouvernement zal er waarschijnlijk uit een geldelijk oogpunt mede gebaat zijn en, in plaats van een verzwaktenontevredenen en dikwijls gedemoraliseerden troep, zal het zoowel officieren en min deren als burgerpersonen een dienst doen lief krijgenwaaraan thans alleen eene dringende noodzakelijkheid hen bindt. PS. Het 19e regiment inlandsche infanterie verloor in September 1869 door de cholera 25 van de 200 gekantonneerdenen het 36e 112 van de 700. De artillerie had meer te lijden dan de andere wapens. Ter zelfder tijd was er het gewoon getal koortslijders".

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 127