124 litieken en militairen aard, die de verdediging van Batavia, zoowel met als zonder vestingwerkenals ten eenenmale onraadzaam moeten doen verwerpen. Wij zullen wel niet behoeven te zeggen, dat wij hier het oog- hebben op verdediging tegen een ernstigen aanval. Dat Batavia, evenals Samarang, aan de zeezijde moet verdedigd worden tegeneen coup-cle-maind. i. tegen partiëele ondernemingen des vijands, met enkele duizende manschappenligt in den aard der zaakhandels plaatsen van het gewicht dier beide steden mogen niet door den eersten den besten kaper afgeloopen kunnen worden. Daartoe dienen de s^vz^rZverdedigingswerkeustrekkende om de landing van kleine troepenafdeelingen te bemoeielijken en zoo mogelijk, geheel te verhin deren. Die strandbatterijen zouden echter tegen een betrekkelijk "root leserdat ook gevoegelijk op eenigen afstand van Batavia kan lauden, natuurlijk weinig of geen waarde hebben. Uit het bovenstaande volgt, o. i. zoo logisch mogelijk, dat, hetzij men Batavia verdedigt of nietde plaatsing van den zetel des bestuurs aldaar in oorlogstijd eene groote fout zou zijn: in het eerste geval verlamt men de verdediging van het geheel en wordt de regeering ingesloten en dus zijne werking naar buiten vernietigd; in het tweede o-eval is onze geheele regeeringsinrichting a la merci des vijands, uie niet zal wachten om daarvan te profiteeren. In beide gevallen lokt men den vijand naar Batavia, en stelt deze stad dus aan ver nieling blootterwijl zij anders zou staan onder de bescherming van het volkenrecht. Men kan dus ook niet in het welbegrepen belang van Batavia wenschen, dat die plaats tevens bestuurszetel blijve. Men spreekt van prestigedat bij eene verplaatsing van de regee ring verloren zou gaan. Maar zou men werkelijk meenendat het prestige verminderen zoude, indien de besluiten van den Gouverneur- Generaal, in stede van uit Buitenzorg of Tjipannas, van elders, b. v. Kedong-Kebo uitgingen Of indien de Directeur van Binnenlandsch bestuur, in plaats van te Batavia of Buitenzorg, te Kedong-ivebo resideerde? Welken invloed heeft het op het prestige gehad, dat de Algemeene Secretarie van Batavia naar Buitenzorg verplaatst en later van Buitenzorg weder naar Batavia overgebracht werd Wij zien in dat spreken over prestige, in dien zin, niets dan ij del woordenspel. Wil men waarlijk dat prestige handhaven, dan zorge men, dat de werking der regeering en regeeringslichamen in tijd van oorlog onbelemmerd en onverzwakt blijve; dan brenge men dus, met andere woorden, beide over naar eene plaats, die de vijand

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 131