126 Tot beoordeeling dezer kwestie moet men nagaan, hoe de toestand zal zijn als men, zooals de natuurlijke traagheid van ieder persoon en ieder lichaam zou doen wenschen, het beginsel van verplaatsing in oorlogstijd aanneemt. Om dien toestand goed te kennen, moet men zich voorstellen, wat bij die verplaatsing in oorlogstijd zou moeten gebeuren. De Gouverneur-Generaal met den Eaad van Indië en de algemeene secretarie, alle departementen van algemeen bestuur daaronder natuurlijk in de eerste plaats het departement van oorlog met al hun personeel en archievenmoeten dan verhuizen naar de binnen landen juist in een tijddat de grootste werkzaamheid van al die collegiën en autoriteiten vereischt wordt. De verhuizing geeft daar entegen een geruimen tijd van werkeloosheid. En waarheen moeten al die bureaux verhuizen Naar eene plaats, waar geen gebouwen voor hen beschikbaar zijn. Immers, indien men die gebouwen reeds nu, in vredestijd, oprichtte, zou het motief der hooge kosten in "t geheel niet geldig meer zijn. De verhuizingin een tijd van overhaasting en spanninggeeft aanleiding tot werkeloosheid der regeering, dus tot regeeringloosheid, tot anarchie. Die verhouding lean op den oppervlakkigen beschouwer geen anderen indruk maken dan dien van vlucht. //Men make er zich volstrekt geene illusie van", zegt Tento terecht, //dat men de bevolking zou kunnen wijsmaken, dat het wegloopen van den Gou verneur (beter gezegd van de geheele regeering) geen vlucht zou zijn, maar eene diepzinnige politiek-strategische bewegingWat moeten de Javanen van ons denken, wanneer de eerste pogingen van den vijand de vlucht van het hoofd des bestuurs en gedeeltelijke anarchie ten gevolge hebben?" Waar blijft dan, vragen wij, het prestige onder de inboorlingen, waarvan wij boven spraken, en dat in oorlogstijd dubbel noodig is? Als men nu reeds van verzwakking van dat prestige spreekt, als men in tijd van vrede, uit geheel vrijen wil, den zetel der regeering overbrengthoe moet dat prestige dan niet verzwakt wordenwan neer de overbrenging gedwongen en een der allereerste gevolgen van den oorlog isEnwij voegen er bijdatzoo men nu de ver plaatsing van het bestuur in vredestijd aan overgroote bezwaren onderhevig acht, die bezwaren in ieder geval in oorlogstijd onover komelijk zullen worden. Wij beschouwen dan ook die verplaatsing, in tijd van oorlog, als een herschenschimheeft zij dan al niet zóó overhaast plaats

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 133