128 Hiervan moet worden afgetrokken de waarde der bestaande gebou wen te Batavia, waartegen de kosten van transport niet opwegen. Onze raming is, natuurlijk, oppervlakkig, onvolledig en onjuist; doch zij kan toch wel voor beoordeeling der zaak dienenomdat wel niemand zal beweren dat men voor de aangegeven sommen al is wellicht eene enkele te laag gesteldwat wij niet gelooven niet de genoemde gebouwen kan oprichten en meubileeren. Stelt men nu, met het oog op mogelijke misrekening, de kosten der verplaatsing op drie millioen guldens, doch brengt men daarbij dan nog "in rekening, dat het Paleis van den Gouverneur-Generaal en het gebouw der algemeene secretarie te Weltevreden grootendeels oud zijn en vernieuwing vorderendat de departementen van onderwijs, eeredienst en nijverheid en van justitie nog geen eigen gebouw bezit ten en zich nu tegen hoogen huurprijs gebrekkig moeten behelpen; dat bij de overige departementen een algemeen gebrek aan ruimte bestaatdan mag men genoemd bedrag voorzeker veillig met één millioen verminderendat anders binnen weinige jaren toch noodig zou zijn. De kosten der verplaatsing bedragen dus in werkelijkheid niet meer dan twee millioen guldens. Kan, mag dit een motief zijnom een in het belang der verdediging, in het belang van het behoud dit kolonie zóó dringend noodige maatregel onuitgevoerd te laten? Het antwoord kan o. i. niet twijfelachtig zijn. Na den aanleg van spoorwegen is de verplaatsing van den bestuurszetel onvermijdelijk noodig voor het behoud van Java. Wil Nederland nu de verdedi ging van Java, dan stappe het, evenals het tot nu toe heeft gedaan voor het onderhoud van het leger, den bouw van versterkingen enz. enz.uitgaven diewanneer wij nooit een aanval van buiten hadden te wachten, voor groote vermindering' vatbaar zouden zijn over de betrekkelijk niet hooge kosten heen. Wat zegt het, gedurende tien jaren lang, jaarlijks twee tonnen gouds voor een zóó nuttig doel te'beste mmen? Wat zegt dat op eene begrooting van meer dan honderd millioen guldens; wat zegt dat voor een staat als Nederlanddie voor een brug over den Moerdijk tien millioen guldens besteden kan Al waren de kosten dubbel zoo groot, dan zouden de uitgaven, zóó in het algemeen belang des lands gedaan, nog niet te hoog zijn. Wij wijzen er met nadruk op, dat de toestand, zooals zij thans isonhoudbaar is voor eene rationele defensie. Het oorlogstooneel moet zijnmidden-Javadaar moet de beslissende slag geslagen worden; elk deskundige is dat eens. Maar het object des vijands

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 135