Tot zoover waren wij met onze beschouwingen gevorderd, toen ons de memorie van toelichting op de koloniale begrooting van 1872 in handen kwam, en we dus in staat werden gesteld, de juiste woorden des Ministers omtrent de hier behandelde aangelegenheid weer te geven. De lezing daarvan noodzaakte ons nietonze beschou wingen om te werken, doch wèl verplicht zij ons thans, ze nog eenigszins aan te vullen. In de eerste plaats trof ons de mededeeling des Ministers i' Eenstemmig waren de adviezen van de geraadpleegde militaire autoriteitendat een hoofdvereischte voor eeue voldoende verdedi ging van Java legen aanvallen van buiten is de verplaatsing van den hoofdzetel des bestuurs naar de binnenlanden Wij behoeven hier weinig bij te voegen. Waar alle militaire autoriteiten de verplaatsing van den zetel des bestuurs naar de binnen landen een hoofdvereischte noemen voor een voldoende verdediging kunnen wij ons niet verklaren, hoe andere autoriteiten, voornamelijk om de kosten, die verplaatsing onnoodig kunnen oordeelen. Welke motiven de militaire autoriteiten voor hun advies gehad hebben, kan door ons natuurlijk niet worden nagegaan; in hoofdzaak zullen zij vermoedelijk met onze beschouwingen overeenkomen. Wellicht hebben zij daarbij ook nog gewezen op liet gemis aan autonomie hier te lande, op de mindere zelfstandigheid der residenten, in vergelijking b. v. met die der provinciale en gemeente-besturen in Nederland, in welke mindere zelfstandigheid wel geene belangrijke wijziging mo gelijk zal zijn, en die het te meer noodig maakt om de geregelde werking het hoofdbestuur in oorlogstijd zooveel doenlijk te verzekeren. Wij willen hierover niet verder uitwijden, omdat wij ons dan begeven op een terrein, dat minder voor het militair tijdschrift past. Welke beweegredenen nu trouwens alle militaire autoriteiten en daafonder zijn er zeker geweest van zeer uiteenloopende richting en zienswijze omtrent de verdedigingtot hun advies hebben geleid; wij zijn, zoo als boven gezegd, wel geen bijzondere voorstanders van autoriteitsgeloof en hechten meer aan eene uiteenzetting der be ginselen dan aan namen, zonder meer, maar kunnen ons toch niet ontveinzen dat we in die namen een krachtigen steun krijgen voor ons wellicht zwak betoog. Waar alle der zake kundige autoriteiten den Minister hebben toegeroepen: //wilt ge de verdediging van Java, verplaats dan den bestuurszetel!" is, naar onze meening, de Minister, die de aangevoerde motiven niet heeft kunnen ontzenuwen, niet ver antwoord, zoo hij thans, om der kosten wille, van die verplaatsing 130

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 137