133 gebezigd: //dat ons kleine land aan het bezit dezer rijke gewesten schier al het gewicht_ ontleentdat het thans nog kan werpen inde schaal der politieke belangen; dat in deze bezittingen het zwaartepunt ligt van onze nationale welvaart, niet enkel op mate rieel, maar ook op geestelijk gebied; dat wij daar een uitgestrekt worstelperk vinden voor al onze krachten, een edel doel voor ons streven, een onbegrensd, door den aard der zaak ons meer bijzonder voorbehouden veld voor wetenschappelijke onderzoekingen, een on uitputtelijke mijn van nieuwe motieven voor onze, zich veel te veel aan de oude traditiën vastklemmende en door gebrek aan nieuwe, frissche stof wegkwijnende vaderlandsche kunst." Stellen deze woorden aan de eene zijde het hooge belang in het licht, hetwelk er voor Nederland in gelegen is om zijne schoone bezittingen in Insulinde te behouden, aan den anderen kant geven die woorden de beweegredenen aandie eene andere mogendheid de be'/eeripe hand naar onze koloniën kunnen doen uitsteken. En dit zal te eerder geschieden, naarmate de verovering minder inspanning zal vorderen. Hierop kan niet genoeg gewezen worden. Wij wenschen thans nog een dwaalbegrip te bestrijden, dat, blijkens de onlangsop blz. 491 van den Hieuwen militairen Spectator van 1871, opgenomen recensie van Teuto's bekende brochure, bij sommige Nederlandsche militaire schrijvers bestaat. De recensent zegt//Kunt gij Batavia of Weltevreden -zoo in eens opnemen en plaatsen het te Bandong of op een ander punt van het binnenland van Java, zeer goed, wij verlangen niets liever; maar wij zien geen kans om die overbrenging van hoofdstad ooit tot stand te brengen, want het moment van traagheidom met de wiskunstenaars te sprekenwerkt in Iudië nog ruim zoo sterk als hier te lande, waar het toch ook al niet zwak is. Onze kinderen en kindskinderen zullen het niet beleven, dat Batavia ophoudt, de hoofdstad te zijn; dus, waarom dan voortgeredenerd op eene onderstelling, die nooit tot werkelijkheid overgaat? lloud u liever op met iets dat minder goed is, maar dat tot stand kan worden gebrachtnquand on iia pas ce que Ton dime, il Jaui aimer ce que Ton aT' Het dwaalbegrip, dat wij bedoelen, is, dat er sprake is van het overbrengen van Batavia of Weltevreden, terwijl de kwestie alleen is, de verplaatsing van den bestuurszetel. Batavia kan de hoofdstad van Insulinde blijvenevenals Amsterdam de hoofdplaats van Ne derland is, niettegenstaande het bestuur te 's Hage is gevestigd. O O

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 140