136 rijkste uitkomstenmaar daar waar zij tegenwoordig warendoch eeue zoodanige samenwerking niet bestondde slechtste resultaten werden verkregen. Land- en zeemacht zijn, ieder op zich zelve, belangrijke factoren in den oorlog. Waar die factoren goed met elkaar worden verbonden, daar worden de grootst mogelijke krachten bij de leiding der operatiën ontwikkeld. Het is echter een talent, eene zoodanige verbinding oordeelkundig te doen geschieden; omdat daartoe niet alleen wordt gevorderd de keunis van het eigenaardige der land- en zeemacht, maar ook het vermogen om een gepasten naijver op te wekken, en tegelijkertijd alle aanleiding tot afgunst te vermijden. De samenwerking dier beide machten is wenschelijk bij alle oor logvoering, die tot transporten ie water aanleiding geven kan. Zij is daarom zoo wenschelijk, omdat de ondervinding geleerd heeft, dat een vervoer van troepen op schepen der oorlogsmarine beter is dan op particuliere schepen. De troepen toch worden beter gele gerd en verpleegdde op die schepen heerschende orde en strenge krijgstucht zijn krachtige hulpmiddelen bovendien voor den aanvoerder der troepen. Er zijn er echter, die in dit punt van opinie verschillen met ons. In de 9e aflevering van den //Militairen Spectator" van 1869 vinden wij eene verhandeling, geteekend door den kapitein der artillerie van het Indische leger Jhr. C. H. C. Elugi van Aspermout, in welke verhandeling over transportschepen en het nut dat door het N I. gouvernement uit de indienststelling van die vaartuigen kan worden getrokken, gesproken wordt. Tot ons leedwezen moeten wij echter verklaren, dat we niet begrijpen, waarom -zoo als de schrijver zegt door do bespreking van dat onderwerp, een betere stand van zaken in Indië kan geboren worden dan de thans bestaande. Het nut der transportschepen willen wij geenszins ontkennen. De kapitein J. K. H. de Soo van Alderwerelt heeft er indien wij het ons nog goed herinneren -met een enkel woord over gesproken in zijne brochure, getiteld: //Onze zeemacht." Het Eransche en En- gelsche leger hebben er meer dan eens het nut van ondervonden, maar of nu het Indische leger op dit oogenblik daaraan eene dringende behoefte gevoelt, kunnen wij ons minder juist voorstellen, en wij zullen dienaangaande gaarne van deskundigen het een en ander hooren. Wij vermeenen dat -zoolang men in Indië nog over de stoom schepen der Indische Stoomvaart-Maatschappij en andere particuliere schepen zal kunnen beschikken transportschepen in den waren

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 143