138 hoofdzakelijk berusten op orde, regelmaat, gehoorzaamheid aan den meerdere, stipte opvolging van gegeven bevelen, zindelijkheid enz.? Wordt een oorlogschip tot transportschip ingericht en de equipage wellicht tot op teruggebracht, de hangmatten van matrozen voor de soldaten ingeruimd en moeten deze wat niet anders dan be vorderlijk voor hunne gezondheid kan zijn den matrozen in hunne gewone diensten de behulpzame hand bieden, dan zoude men toch niet geloovendat de soldaat daardoor in een abnormalen toestand was? Wij denken daarentegen, dat men in dit laatste geval met veel minder zieken op de plaats van bestemming zal debarkeeren, dan anders het geval zoude zijn. Niets beter voor het onderhoud der gezondheid dan beweging. Dat het vervoer van troepen op oor logschepen particuliere en pakket-booten zóó nadeelig werkt op de gezondheid der manschappen en bij aankomst ter bestemder plaatse vele zieken zullen moeten worden gedebarkeerdlaten we aan de ondervinding der laatste jaren over. Eene andere opmerking achten we hier niet te onpas. Dat wij in een tijd leven, dat Indië niet zoo productief meer is voor Neêr- land's schatkist, wordt zeker door niemand tegengesproken. Wij zullen dus zuinig moeten zijn. Tegen transportschepen hebben we nietsmaar voor dit oogenblik achten we in Indië het hoogst nood zakelijke en billijke, dat nog in menig opzicht ontbreektdringender dan het meer aangename of geriefelijke. Keeren we evenwel tot ons onderwerp terug. Wellicht meer dan in eenig ander land, moet er in den Indischen archipel eene goede samenwerking van land- en zeemacht bestaannu de gelegenheid tot vereenigd ageeren in zoo ruime mate aanwezig is. De gevallen, waarin dan de marine hoofdzakelijk zal moeten op treden ter ondersteuning van de landmachtkunnen tot de volgende hoofdpunten worden teruggebracht: 1°. In het aanvoeren van levens- en krijgsvoorraad. Wanneer men in onbekende streken de operatiën wil beginnen, wanneer de bevolkingdie men gaat beoorlogende landstreek heeft verlaten achter zich maar al te duidelijk de kenteekenen latende van vernie ling en verwoesting, dan moet die voorraad, tot het welslagen der krijgsoperatiën zoo onontbeerlijkvoortdurend en geregeld worden aan gevoerd. Zonder oorlogsmarine of schepen, die onder haar toezicht staan, zoude zulks niet mogelijk zijn. Moet men koopvaardij-sche- peu in dienst stellen, dan dient er een plan te worden opgemaakt, zorgvuldig aanwijzende de manier, waarop de ligplaatsen voor troepen

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 145