139 en paarden en geschikte bergplaatsen voor materieel en munitie zullen worden aangebracht. Een groot voordeel zal het hierbij zijnwanneer de richting der operatiën langs breede rivieren wordt gehouden opdat de schepen zoolang mogelijk ter hoogte van de marcheerende troe pen kunnen blijven. Na den slag bij Castricum, in 1799, was de toestand van het Anglo-Russische leger, onder York, in Noord-Holland zeer gevaarlijk. Levensmiddelen en drinkwater zelfs moesten uit Engeland werden aangevoerd. Najaarsstormen konden zulks beletten; terwijl de land streek, waarin men opereerde, bijna geheel uit kale duinen en dorre stranden bestaande, in een modderpoel was herschapen. De gemeen schap van het leger met de vloot dreigde verbroken te wordenen het was niet zoozeer de twist, tusschen de Engelschen en Eussen ontstaan, als wel het eerstgenoemde feit, dat York noopte, om den laakbaren Brune, door Engelsch goud, tot eene onderhandeling over te halen, waardoor het Engelsch-Russische leger voor een wissen ondergang werd behoed. '2°. In het verplegen van zieke en gewonde soldaten. Vooral in Indië is het beter, bij expeditiënwaarbij de vloot ook optreedt en in de nabijheid der landmacht blijft, in stede van velJ-hospitalen, dat ook dikwerf niet mogelijk is, ziekenschepen in te richten. De Balische en Bonische expeditiën hebben zulks bewezen. Op zoodanige schepen toch kan alles gemakkelijker worden aangebracht tot het ontvangen van zieken en geblesseerdendan zulks hier te velde zoude kunnen gebeuren. Bovendien werkt de zeelucht zooals men weet gunstig op vele ziektendie bij legers te velde voorkomen. Men zij echter bedacht op het bekende hospitaal-versterf. Wellicht kan dit voorkomen worden door de zieken en geblesseerden zoo snel mogelijk naar elders te transporteeren en hen op verschillende punten des lands te doen verplegen. Hoe goed dit middel heeft gewerkt en hoe, juist daardoor, vele manschappen zijn gespaard geblevenbe smettingen en andere ziekten werden voorkomenheeft de jongste oor log tusschen Pruisen en Oostenrijk in 1866 bewezen. Volgens eene ons gedane mededeeling, werden de zieke en geblesseerde militairen, in afwijking van den gewonen regel, door de Pruisen bij de land lieden bij voorkeur ingekwartierdwaar zij dan verpleegd werden ten einde alzoo eene opeenhooping van zieken in de hospitalen te voorkomen. 3°. In het overbrengen van troepen-af deelingen naar andere punten des lands.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 146