141 troep onder het kommando vau den luitenant-kolonel Boon van Ostade, terwijl de kapitein Hartsteen de reserve kommandeerde. Het moerassig terrein tusschen die beide plaatsendat wellicht bo vendien niet behoorlijk verkend was, liet den tocht over land niet toe, en de uitkomst heeft bewezen hoe goed de door kolonel A11- dresen genomen maatregel was. 5°. In het verrichten van rlemonstratiën en diversiën. Vooreerst een paar ophelderingen. Eene demonstratie is niets anders dan het maken van vertoon. Men wil daarmede den vijand ontzag inboezemen. Eene demonstratie zou men b.v. kunnen noemen de verschijning van de Engelsch- Eransche vloot in 1832 voor Nêerland's westelijke kusten, nadat het embargo op onze schepen was gelegd. Toen de sultan van Turkije in 1853 de bemiddeling der groote mogendheden inriep bij zijn geschil met den keizer van Rusland, deden Erankrijk en Engeland daarop hunne vloten de Besika-baai bij Tenedos binnenloopenten einde daardoor aan de onderhandelin gen met Busland meer klem te geven. Wat is eene diversieZij is een werkelijk uitgevoerde aanval, die ten doel heeftom de aandacht van den vijand van andere pun ten van het tooneel des oorlogs af te leiden en alzoo die punten min of meer van de vijandelijke troepen te doen ontblooten, ten einde er zelf de handen ruimer te hebben. Eene diversie verschilt dus van eene demonstratie in zoo verre, dat deze een schijnaanval iswaarmede men den vijand met eene operatie bedreigt, die niet wordt uitgevoerd. Von Clausewitz zegt hieromtrent in zijn werk //over den oorlog"//Het valt gemakkelijk in te zien, dat diversiën nuttig kunnen zijn, maar zeker is het, dat zij het niet altijd, ja zelfs dikwijls schadelijk zijn." Wij zullen het niet wagen dien beroemden schrijver tegen te spreken, maar om onzen lezers te bewijzen, dat de vloot met het verrichten van diver siën een grooten dienst aan het leger kan bewijzenlaten wij den generaal von Clausewitz weder spreken//Een hoofdvereischte is dat zij (de diversiën) meer vijandelijke strijdkrachten van het voor name krijgstooneel aftrekken, dan wij voor de diversie besteden; want trekken zij er maar evenveel van weg, dan houdt de werking als eigenlijke diversie open de onderneming wordt een onderge schikte aanval." Boor de diversiën wordt dus de aandachten ook dikwijls de macht, van de tegenpartij verdeeld. Op die punten, waar zij voor

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 148