142 den aanvaller minder schadelijk is, zal hij bij voorkeur zijne kracht ontwikkelen, terwijl daardoor de aandacht des vijands van die plaat sen wordt afgeleid, waarop de aanvaller zijne operatie in der daad heeft gericht. Merkwaardig was in dit opzicht de handeling van de Pransch-Engelsche vloot in 18541855. Op die vloot werd een landingsleger van geringe sterkte ingescheept, en Petersburg als haar object aangegeven. Dit geschiedde om de groote strijdkrachten van Rusland te doen verspreiden, die in eenige door keizer Nicolaas I aangelegde en uitgeruste versterkingen waren geconcentreerd. De vloot stevende naar Aland en eenige plaatsen aan de Oostzee en bereikte daarmede haar doel, terwijl toch Sebastopol het werkelijk gekozen operatie-object der geallieerden was. Toen, na den slag bij Solférino in 1859, het leger der Pranschen en Sarden zich gereed maakte om het Oostenrijksche leger in den bekenden vierhoek aan te tasten, zoude de Pransche vloot, die in de Adriatische zee kruiste en tot dus verre Venetië had geblok keerd, een aanval op die stad, of, op eenig ander punt van de kust, eene landing ondernemen. De vloot, die slechts met eene ge ringe landings-divisie was bemand, beoogde met dien tocht niets anders dan eene diversie, die echter weinig voordeel aanbrachtomdat kort daarop tusschen de oorlogvoerende machten een ^wapenstilstand werd gesloten. Ook in het verrichten van diversiën hij een gevecht om een vast puntkan de zeemacht eene groote rol spelen. Wij hebben daarvan in onze eigen geschiedenis een voorbeeld. Was de landing der En- gelschen en Russen in Noord-Holland wellicht zoo goed gelukt, indien niet de Britsche vloot, ten einde het Bataafsche leger omtrent het ware aanvalspunt in het onzekere te laten, zich nu eens hier, dan weer daar op de kusten vertoonde en zelfs op het eiland Schier monnikoog troepen liet debarkeeren, terwijl toch de Helder het ware aanvalspunt was? Zoo was ook de onderneming der Engelsche vloot tegen eiland Walcheren in 1809 eene diversie, indien volgens von Clausewitz de Engelsche troepen nergens anders konden ge bruikt worden; want men houde steeds in het oog, dat men voor eene diversie strijdkrachten moet gebruiken, die de andere strijd krachten, voor den hoofdaanval bestemd, niet verzwakken; anders graaft men voor zich-zelven eene kuilzooals genoemde generaal zulks uitdrukt. Maar was dan de onderneming der Engelsche vloot tegen het eiland ■^yalcheren werkelijk eene diversie? Raadplegen wij de geschiedenis.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 149