143 In 1809 was de 4e coalitie tegen Napoleon gesloten. Oostenrijk, met Engeland verbonden, had gaarne gezien, dat een Britsch leger eene landing in Noord-Duitschland zoude ondernemen, maar het Eugelsch eigenbelang kantte zich daartegenen het Britsche minis terie wilde liever de oorlogshavens Vlissingen en Antwerpen doen vernielen. Alzoo was de bemachtiging dezer plaatsen meer het doel der Engelsche vloot dan eene dadelijke ondersteuning der Oosten rijkers in Noord-Duitschland, eene ondersteuning, die wellicht meer vruchten voor die coalitie opgeleverd en keizer Erans van Oosten rijk de handen ruimer gegeven zou hebben. Maar de Eransche legers waren grootendeels in Duitschland en Spanje, terwijl het noorden van Erankrijk en het koninkrijk EIolland bijkans van troepen waren ontbloot. De onderneming der Engelschen was dus werkelijk eene diversie, want zij bracht den oorlog in eene landstreek over, waar die anders niet zoude gevoerd zijn. Alzoo moest er noodwen dig eene afleiding komen en de hoofdmacht des verdedigers verzwakt worden. Eene diversie nog eene opmerking brengt soms den oorlog in eene landstreek overwaar die niet gevoerd zoude worden. Daar door worden strijdkrachten in dat land opgewektdie anders in staat van rust zouden gebleven zijn en vooral dan kunnen zij zeer groot worden, wanneer de bevolking des lands, met vaderlandsliefde bezield, als één man opstaat. 6°. In het dekken van nabij de zee of groote rivieren gelegen vestingen of stellingen. Die stellingen kunnen zijn a. kustbatterijen (de Helder, Tjilatjap); b. vestingen (Antwerpen Toulon Cherbourg) c. bruggenhoofden (de Moerdijk). De kustbatterijen kan men in drie soorten verdeelen 1°. die, welke een gedeelte van eene vesting uitmaken; 2°. die, welke midden in een vaarwater zijn gelegen; 3°. die, welke, geheel op zich-zelve, op den vasten wal liggen. Een aanvaller zal in dit geval met monitors of torenschepen ramschepen en ramtorenschepen komen. Behalve door zijne kust- versterkingen zoo goed mogelijk te maken, te bewapenen en van voldoende troepen te voorzienzal de verdediger dezelfde schepen als de aanvaller moeten hebbenwant door deze schepen houdt hij nem op een grooteren afstand van de kustbatterijen en worden diens schoten, hoe voortreffelijk het tegenwoordige geschut en de richtings-

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 150