144 middelen mossen zijn, door den verren afstand en het water hoogst onzeker. Ook in dit geval treedt dus weer de marine daadwerkelijk op ter ondersteuning van de landmacht. Dat de vloot krachtige diensten kan bewijzen bij de verdediging van vestingen, wordt door de ge schiedenis meer dan eens bewezen. Toen, in November 18-32, de maarschalk Gérard met het Eransche leger de citadel van Autwerpen begon te belegeren, bevond zich op de Schelde de Nederlandsche flotille, onder de bevelen van den ka pitein ter zee Koopman. Het was die flotillewelke steeds de ge meenschap tusschen de citadel en het Vlaamsche hoofd, aan den over kant der Schelde gelegen, onderhield; het was die vloot, welke tel kens de Eransche troepen in hun belegeringsarbeid tegen de citadel hinderde en het vuur van Seelig's artillerie krachtig bijstond. Soortgelijke diensten zou de marine in India moeten bewijzen bij de verdediging van Tjilatjap. De belegering van Sebastopol levert ons een tweede voorbeeld van hetgeen de hulp eener vloot vermag bij de verdediging van eene vesting. Ware die vloot daar niet tegenwoordig geweest, dan zouden de Eransche en Engelsche troepen reeds in den beginne van het beleg meester zijn geworden van de baaiwaaraan die sterke vesting lag, waardoor een beleg én van de land- én van de zeezijde mo gelijk ware geweest en wellicht van de zijde der verbondenen niet zooveel menschenlevens zouden zijn opgeoflerd om het bezit eene enkele stad, die hun betrekkelijk weinig rechtstreeksche voordeelen aanbood. 7°. In het beschermen en mogelijk maken van eene landing der landmacht. De Balisehe expeditie van 1849 levert ons daarvan een voor beeld op. Een ander vinden wij in het werk van den len luitenant der in fanterie J. A. Obreen, /7de Noord-Amerikaansche vrijheids-oorlog van 18611865": De vloot der Noordelijken, onder den admiraal Dupont, sterk 1-3 oorlogschepen, begeleidde een 27-tal andere vaar tuigen waarop troepen voor de expeditie naar Zuid-Carolina waren geëmbarkeerd. De bestemming dier vloot was de haven Beaufort beschermd door twee forten met 42 stukken bewapend. De landings troepen10,000 man sterk, onder den generaal Sherman, bleven vooreerst aan boord der schepen en gingen niet eerder aan wal, vóór dat de vloot het vuren uit beide forten tot zwijgen had gebracht)

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 151