145 waardoor eerst eene landing mogelijk werd. Beaufort viel toen in handen der Noordelijken en een weinig later mocht het hun geluk ken, de gemeenschap van de in dien oorlog zoo vermaard geworden stad Charlestown met de zee af te sluiten. Bij het opvaren van groote rivieren, die door bruggenhoofden, of andere versterkingen worden verdedigd, kan de vloot dezelfde diensten bewijzen. 8°. In het onderhouden der gemeenschap tusschen het tooneel des oorlogs en liet land waar de voornaamste hulpbronnen zijnom dien oorlog goed te hunnen voeren en ten einde brengen. Dit geschiedde, gedurende het beleg van de citadel van Antwerpen, in 1832 door de op de Schelde gestationneerde flotille onder de be velen van den kapitein ter zee Koopman. Hoe groot de door haar te bewijzen diensten zijn, kan de marine toonen, wanneer Java door een Europeeschen vijand wordt aangevallen en het Gouvernement gedurende den oorlog nog van de buitenbezittingen partij moet trekken of omgekeerd. Het zij ons thans vergund, de diensten te vermelden, die de landmacht aan de marine kan bewijzen. Reeds dadelijk moet onze aandacht zich tot iets gewichtigs bepa len, en wel tot de moeilijke taak, die de landmacht te vervullen heeft; 1°. In hst behouden van veilige ankerplaatsenhavensreeden werventuighuizen en al die inrichtingenwelke de marine behoeft voor den aanbouwhet onderhoudde bemanning en de uitrusting der schepen. Zulke plaatsen en gebouwen zouden, voor iedere vloot, na een kor- teren of langeren tijd verloren gaanwaardoor zij dus niet in staat zoude zijnhare kracht te ontwikkelen ten voordeele van het va derland en het leger, wanneer niet dat leger werd opgedragen die plaatsen te beschermen en verdedigen. Daaruit volgt, dat een staat, die eene marine bezitook vestingen |in den ruimsten zin des woords, moet hebben, ten einde al de genoemde maritime inrichtingen te kunnen verdedigen, want, zooals wij het reeds in andere bewoordingen hebben gezegdhet vermeesteren °1 'ernielen van de oorlogshavens geeft aanleiding tot den ondergang der vloot en alzoo tot de vernietiging van een groot gedeelte der krachten van den staat. De Republiek der Vereenigde Nederlanden was krachtig door hare 7

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 152