147 boord, om de vijandelijke versterkingen te vernielen of te vermees-- tpren, dan zouden hare operatiënhoe voortreffelijk en krachtig ook in andere omstandigheden, door de vijandelijke batterijen verlamd Bunnen worden. Ten einde zulks aan te toonenhebben we slechts Duidelijk te maken, wharom het vuur van de kustbatterijen een «oordeel boven dat der schepen heeft of kan hebbenmet andere woorden dus: Waarom zal de artillerie van den verdediger, indien zij aan al hare vereischten van kust-artillerie voldoetin het voordeel Bijn boven het vuur van de vloot des aanvallers Naarmate het kaliber der vuurmonden van de kustbatterijen grooter de projectielen zwaarder worden, moet ook de dikte der pantser- Blaten van monitors, ram- en ramtorenschepen toenemen, want die flikte moet gelijken tred houden met het kaliber der vuurmonden, wier projectielen die schepen in den grond trachten te boren. Nu is men wel in staat de heer Krupp te Essen heeft daarvan het bewijs geleverd het kaliber van sommige kanons nog grooter te Raken en sedert hoort men van 300-ponders spreken. De dikte Her pantserplaten echter, die tegenwoordig bestand moeten zijn tegen het zwaarste geschut, kan niet veel grooter worden, want van die dikte is o. a. de diepgang dier schepen afhankelijk en die mag zekere grens niet. overschrijden. Immers hoe zwaarder de pantsering is, de s te kleiner kaliber moet men voor het geschut dier schepen aannemen, of het aantal stukken van grooter kaliber verminderenwil men den vastgestelden grens van diepgang niet overschrijden. Bestaat dus die grens voor de gepantserde schepenook ten opzichte der kali bers van hunne vuurmonden, voor de kustbatterijen is zulks niet het geval. Hieruit volgt, dat de marine van den aanvaller meermalen in het nadeel zal zijn tegen over de batterijen van den verdediger, en dat liet dan de artillerie der landmacht soms nog ondersteund door een krachtig infanterie vuur uit achterlaadgeweren moet zijn, die de marine in staat stelt, om de overwinning, waaraan zij wellicht een minder groot aandeel heeft, te behalen. 1 '6°. In liet beschermen en verdedigen der kustbatterijen en hin dernissengemaakt om den doortocht eener vijandelijke vloot te be letten Dit blijkt uit het voorgaande zóó duidelijk, dat we dit niet nader behoeven uiteen te zetten. 1' 4°. In het tot stand brengen van die versterkingen en het maken en opruimen van hindernissen.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 154