149 op te ruimen en tot den aanval over te gaan. Zonder de krachtige hulp der marine, die zich bijzonder onderscheidde, ware zulks wel licht niet gelukt. Het was ook vooral door het vuur der marine, dat in 1849 onze troepen op Bali konden landen. Wijdeb wij thans aan eene andere marine in den Indischen archipel onze aandacht, die, nevens de Koninklijke marine, meer dan eens hare diensten aan het vaderland heeft bewezen; die stiefzusterlijke afdeeling onzer oorlogs-marine, wier gezaghebbers en bemanning in den abnormalen toestand van burgers verkeeren, die, behalve tot civile ook tot militaire diensten geroepen wordendie aldeeling onzer marine, welke zoo noodzakelijk is voor de wering van zeeroof, het beschermen van den handel en van onze strandenhet verleenen van hulp aan in gevaar verkeerende schepen, enz. Wij bedoelende Gouvernements-marine. De Gouvernements-marine vroeger civile schooners en kruis- booten genaamd heeft sedert 1858 eene belangrijke reorganisatie ondergaan en bestaatbehalve uit de reeds door ons genoemde vaar tuigen, uit eene niet onaanzienlijke macht van stoomschepen, die tamelijk zwaar bewapend en bijna als oorlogschepen uitgerust worden. De kommandant der zeemacht in Ned.-Indie is tevens belast met het opperbevel over de Gouvernements-marine. De organieke formatie van deze was op 1 Januari 1871 aldus: 3 schroefstoomschepen 9 raderstoomschepen 17 kotters, 1 V gewapende booten 55. 38 schoeners J 15 adviesbooten. De steamers der gouvernements-marine, die aan de Bandjerma- singsche expeditie van 18591863 deelnamen, waren de Tji-pdnas, Van Os, Boni en Bennett. Zeer uiteenloopend zijn steeds de meeningen van specialiteiten der marine geweest, of er eene eigenlijke Indische marine moest bestaan, dan wel of de marine in deze gewesten een iutegreerend deel van de Nederlandsche of Koninklijke marine moet uitmaken. In de vorige eeuwen kan hiervan nimmer sprake geweest zijn. De O. I. Compagnie had hare eigene schepenbemand met soldaten en matrozendie van haar en niet van de Algemeene Staten afhankelijk waren. Onze heerschappij in den Indischen archipel rustte toen op

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 156