VARIA. Het vaandel van het 6P' regiment infanterie van het Pruisische leger. Tot voorbereiding der laatste, beslissende, aanvallen tegen het leger van Bourbaki, droeg de generaal von Manteuflel na den slag bij Mont-béliard aan de brigade von Kettler de zware taak op, Garibaldi met zijne vrijkorpsen tot eiken prijs in de nabijheid van Byon op te houden en hem alzoo te beletten Bourbaki te hulp te komen. Be brigade von Kettler werd daardoor, tegenover een veel ster keren vijand, in eene hoogst moeielijke stelling geplaatst. Alleen de grootste dapperheid kon haar staande houden, en werd dan ook aan den dag gelegd. Vooral het 2e bataillon van het 8e Pommersche regiment infanterie (No. 61) onderscheidde zich door waren helden moed doch moest zijn vaandel in 's vijands handen laten. Bit bataillon rukte, in den namiddag van den 23ste» Januari 1871, tot ondersteuning van het 21e regiment vooruit, wierp den vijand terug en drong tot in de voorstad van Byon door. Hier werd het echter door een moorddadig vuur ontvangen en zag het zich ver plicht stelling en dekking te zoeken bij eene in de nabijheid gele gen steengroeve. Bijzonder gevaarlijk voor het bataillon bleek al spoedig een in den rechterflank dezer stelling staand fabriekgebouw, waaruit onophoudelijk gevuurd werd. Reeds was de avond gevallen, toen de 5e kompagnie bevel kreeg, dit gebouw te nemen; het rukte daartoe vooruit, met den vaandeldrager, sergeant Pionke, aan het hoofd. Nauwelijks had men 25 passen afgelegdof de vaandel drager en zijne omgeving werden allen door het moorddadig vuur des vijands nedergelegd. Be 2<= luitenant Schultze nam het vaandel

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 165